Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 26.08.2013

Kto przetrwa globalne ocieplenie? Naukowcy ujawniają

Niektóre organizmy morskie będą mogły znakomicie przystosować się do zmian klimatycznych - sugerują naukowcy. Na zdolności adaptacyjne wskazują badania prowadzone w wodach Morza Śródziemnego.
Ziemia z kosmosuZiemia z kosmosuWikipedia/NASA
Posłuchaj
  • Kto przetrwa globalne ocieplenie? - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Eksperci z Włoch i Wielkiej Brytanii badali przypominające robaki wieloszczety. Obserwowali między innymi gatunki żyjące w pobliżu podwodnego wulkanu. W takich miejscach więcej jest dwutlenku węgla i woda jest bardziej zakwaszona, co ma symulować zmiany, jakie mogą zajść w morzach i oceanach wraz z postępującym globalnym ociepleniem. Okazało się, że niektóre wieloszczety zmieniły swój metabolizm, by przystosować się do nowych warunków. U innych zaobserwowano zmiany genetyczne, które zagwarantowały zwierzętom przetrwanie.

Wcześniejsze badania wskazały, że także jednokomórkowe glony mogą zaadaptować się genetycznie do trudnych warunków. To oznacza, że niektóre organizmy dadzą sobie radę ze zmianami klimatycznymi. Inne prawdopodobnie wyginą. Takie ewolucyjne zmiany zachodziły też najprawdopodobniej w przeszłości - piszą naukowcy, których badania po raz kolejny potwierdzają teorię ewolucji.

Wyniki prowadzonych przez trzy lata badań publikuje pismo "Philosophical Transactions of the Royal Society B".

''IAR/aj