Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.10.2013

Na Marsie odnaleziono skałę podobną do ziemskich

Na kamień - skałę magmową - natrafił kilka tygodni po lądowaniu w 2012 roku łazik Curiosity w trakcie swojej jazdy przez krater Gale. Obiekt postanowiono zbadać.
Powierzchnia Marsa. Zdjęcia wykonane przez łazik CuriosityPowierzchnia Marsa. Zdjęcia wykonane przez łazik CuriosityNASA/JPL-Caltech/MSSS/Wikimedia Commons/CC

Zespół naukowców kierowany przez Edwarda Stolpera z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) przeanalizował kamień o kształcie piramidy i wysokości 50 cm. Kamień nazwano "Jake_M" na cześć Jacoba "Jake'a" Matijevica, jednego z naukowców projektu Mars Science Laboratory (w ramach którego działa łazik Curiosity), który zmarł dwa tygodnie po lądowaniu Curiosity na Marsie.
Kamień postanowiono zbadać dwoma instrumentami naukowymi amerykańskiego łazika, służącymi do pomiaru składu chemicznego. Wyniki okazały się zaskakujące. Kamień nie ma składu takiego, jak inne magmowe skały analizowane przez łaziki Spirit i Opportunity, albo marsjańskie meteoryty znajdowane na Ziemi. Zamiast tego jest bogaty w sód i potas, przez co chemicznie ma charakter zasadowy.
Naukowcy stwierdzili, że marsjański kamień ma podobny skład chemiczny do bardzo rzadkiego typu ziemskich skał magmowych zwanych mugearytami, które są znajdowane na wyspach oceanicznych i strefach ryftów kontynentalnych (rodzaj rowów tektonicznych).
Zespół badaczy opracował model warunków niezbędnych do uformowania się tego typu skały. Chłodzenie i krystalizacja, które mogły doprowadzić do powstania dziwnego marsjańskiego kamienia, nastąpiły prawdopodobnie w warunkach ciśnienia na poziomie kilobarów, co odpowiada ciśnieniu na głębokości kilkudziesięciu kilometrów pod powierzchnią Marsa. Model wskazuje także, że magma była względnie bogata w wodę.
Geologowie uważają, że pierwotny płaszcz marsjański miał dwukrotnie większą zawartość sodu i potasu niż płaszcz ziemski. W związku z tym zespół Stolpera sugeruje, że zasadowe skały magmowe na Marsie powinny być powszechniejsze niż na Ziemi.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk