Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 27.12.2013

Dlaczego prognozy IT rzadko się sprawdzają?

Mylą się nawet najlepsi. Twórca Microsoftu Bill Gates przewidywał,że nikt nie będzie potrzebować więcej niż 640 KB pamięci w swoim komputerze osobistym. W "Cyber Trójce" zajęliśmy się nietrafionymi prognozami technologicznej przyszłości.
Dlaczego prognozy IT rzadko się sprawdzają?Glow Images/East News

Według Andrzeja Garapicha, prezesa Polskich Badań Internetu, ponad 90 proc. prognoz jest błędnych. Do najbardziej nietrafionych przewidywań dotyczących 2013 roku należy zaliczyć te, które nie wróżyły oszałamiającego wzrostu Facebookowi. - Nic nie wskazuje na to, żeby nastąpił koniec Facebooka - dodaje Garapich.

- Prognozy, które nie są tworzone z intencji czysto marketingowych to chyba nasze marzenia, w prognozach upatrujemy kontynuacje obecnych trendów, czyli świat za rok czy dwa będzie światem takim, jak teraz tyle, że bardziej - dodaje gość audycji "Cyber Trójka".
Zdaniem Konstantego Młynarczyka, redaktora naczelnego magazynu komputerowego "Chip" bardzo przesadzamy wyobrażając sobie przyszłość. - Wyobrażając sobie rozwój technologi, które znamy w tym momencie, nie doceniamy tego, co się stanie w dłuższej perspektywie - twierdzi.

W programie mówiliśmy także - o ostatnim w tym roku starcie rakiety kosmicznej z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, oraz o nadchodzących zmianach w prawie, regulującym handel internetowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Cyber Trójka" , Przygotował ją Damian Kwiek.

(mp)