Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.08.2014

Satelity Galileo znalazły się na złej orbicie. Komisja Europejska domaga się wyjaśnień

Bruksela oczekuje szczegółów dotyczących operacji, przyczyn jej niepowodzenia oraz planu działania mającego na celu naprawienie błędu.
Start rakiety SojuzStart rakiety SojuzPAP/EPA/ESA
Posłuchaj
  • KE domaga się wyjaśnień ws. satelitów Galileo. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Rakieta nośna Sojuz, która miała wynieść na orbitę piątego i szóstego satelitę programu Galileo - Doresę i Milenę - wystartowała w miniony piątek po południu z europejskiego kosmodromu w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej. W sobotę poinformowano, że obiekty znalazły się na niewłaściwej orbicie - niższej niż planowano.
W poniedziałek Komisja Europejska (KE) zażądała od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i firmy Arianespace wyjaśnień w sprawie nieudanej próby umieszczenia satelitów na właściwej orbicie.
- Problemy z wystrzeleniem satelitów są bardzo niefortunne. KE weźmie udział w dochodzeniu, prowadzonym wraz z ESA, aby zrozumieć przyczynę incydentu i sprawdzić, w jakim stopniu te dwa satelity mogą być wykorzystywane dla celów programu Galileo - oświadczył komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu Ferdinando Nelli Feroci.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>

W pierwszym tygodniu września Arianespace i ESA mają przedstawić w Brukseli wyniki swojego dochodzenia w sprawie Doresy i Mileny.
Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny wobec amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS. Będzie z nimi jednak kompatybilny. Główną przewagą Galileo nad GPS ma być precyzja.
Do 2020 roku konstelacja Galileo ma liczyć 30 satelitów, w tym 6 zapasowych. Na razie jednak realizacja programu się opóźnia. Według początkowych planów, do końca 2014 roku na orbicie miało się znajdować 18 satelitów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''