Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 12.06.2008

Roboty na Pikniku

Piknik Naukowy będzie znakomitą okazją, żeby poznać różnorodność robotów.

Słowo „robot” po raz pierwszy pojawiło się w 1920 roku. Zostało wymyślone przez czeskiego pisarza Karela Capka i użyte w jego sztuce „R. U. R. Roboty Uniwersalne Rossuma”. Dziś roboty są elementem naszego codziennego życia, pomagając ludziom w wielu dziedzinach. Znaczenie słowa wiele się nie zmieniło – nadal jest to „robota” - zyskało za to nowe miejsca zastosowania.

Rodzajów robotów jest tak wiele, jak wiele jest zadań, które wykonują. Są maszynami, które buduje się, w celu automatycznego wykonywania określonego zadania lub ciągu określonych czynności. Dla działań wykonywanych przez roboty, charakterystyczna jest powtarzalność, precyzja i szybkość.

Najczęściej stosowanymi są roboty przemysłowe. Głównie one zajmują się budową samochodów i innych urządzeń technicznych. Innymi robotami są roboty domowe – na myśl przyjdzie nam „robot kuchenny”, ale robotami są też zmywarki i pralki – automatyzują bowiem wiele zadań. Grupą zaś najmniej spotykaną na co dzień, są roboty przeznaczone do zadań specjalnych – w wojsku, badaniach kosmosu, eksperymentach naukowych.

Szczególną okazją, by robotom przyjrzeć się bliżej i by poznać ich różnorodność będzie Piknik Naukowy Polskiego Radia. Właśnie tam będziemy mogli sami przekonać się jak działa „robot-odkurzacz”, w jaki sposób roboty pomagają osobom niepełnosprawnym oraz do czego będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości.

Za to już dziś możemy zobaczyć w działaniu roboty, które budują i programują studenci Politechniki Warszawskiej – Zakładu Teorii Maszyn i Robotów. One także zostaną zaprezentowane podczas Pikniku Naukowego.

Przemysław Goławski