Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 03.11.2010

Nowe oblicze energooszczędności

Komputer, który w ogóle nie pobiera prądu? Francuzi już nad tym pracują.
Nowe oblicze energooszczędności


Dzięki projektowi STEEPER, prowadzonemu we francuskiej École Polytechnique Fédérale w Lozannie, urządzenia przyszłości będą pobierały 10 razy mniej energii. W stanie czuwania – praktycznie w ogóle.

Ilość urządzeń, z jakich korzystamy, wzrasta alarmująco. Mimo ciągłych postępów prac nad energooszczędnością, zwiększa się również ilość energii elekrycznej, która musi zasilać wszystkie nasze gadżety. Właśnie dlatego francuscy inżynierowie postanowili wynaleźć nowy sposób zasilania, która znacząco zmniejszy zużycie energii.

Projekt, który ma go dostarczyć, nazywa się STEEPER. Środki na jego dofinansowanie przeznaczyła Komisja Europejska. Celem prac jest zoptymalizowanie zużycia ennergii elektrycznej przez urządzenia codziennego użytku. Jak to działa? Innowacyjne nanokomponenty zmienią funkcjonowanie elektronicznych chipów, redukując nawet dziesięciokrotnie ich zużycie energii. Z zalet nowej technologii będą mogły skorzystać komórki i superkomputery, a nawet urządzenia TV. - To pierwszy krok w kierunku "świętego Graala informatyki”, komputera, który nie będzie potrzebował prądu („zero-watt PC”) – mówi Adrian M. Ionescu, wykładowca École Polytechnique Fédérale i koordynator projektu.

- Marnowanie energii stanie się wkrótce największym wyzwaniem dla elektroniki, zwłaszcza dla przemysłu komputerowego – mówi dr Heike Riel, inżynier IBM, pracujący nad nanotechnologiami w placówce tego giganta komputerowego w Zurychu. Także i on zaangazowany jest w STEEPER.

Długo zasięgowym celem europejskich inżynierów skupionych wokół STEEPER jest stworzenie „nanoPC” - takiego urządznenia, które w ogóle nie będzie potrzebowało zewnętrznego źródła „sztucznej” energii, pobierając to, co konieczne, z energii słonecznej lub wiatrowej.

(ew/EPFL)