Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 19.01.2012

Parlamentarzyści ugięli się pod naciskiem Wikipedii

Wielki sukces strajku najpopularniejszych portali. Kontrowersyjne ustawy zostaną wycofane?
Anglojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. Zamiast haseł pojawił się komunikat o dwóch ustawach o walce z piractwem, jakie zgłoszono w amerykańskim Kongresie i zachęta by telefonować z protestami do parlamentarzystów.Anglojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. Zamiast haseł pojawił się komunikat o dwóch ustawach o walce z piractwem, jakie zgłoszono w amerykańskim Kongresie i zachęta by telefonować z protestami do parlamentarzystów.PAP/EPA/BORIS ROESSLER
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka: pomysłodawcy kontrowersyjnych ustaw SOAP i PIPA wycofali się z ich poparcia
Czytaj także

Ośmiu amerykańskich kongresmenów wycofało swoje poparcie dla ustawy mającej zwalczać piractwo internetowe. Wcześniej, w związku z ustawą strajkowało wiele portali internetowych, w tym Wikipedia. Protestujący twierdzą , że nowe przepisy, to forma cenzury internetu.

Wśród kongresmenów, którzy wycofali poparcie są dwaj autorzy projektu. Stwierdzili oni, że "ustawę trzeba jeszcze przemyśleć i poprawić". Wcześniej autorzy projektu podkreślali, że tzw. zbójeckie witryny czerpią korzyści z piractwa internetowego czy z oszustw.

Zdaniem internautów nowe ustawy wiązałyby się z ograniczeniem wolności w Internecie. Nie wolno byłoby na przykład zamieszczać odsyłaczy do nielegalnych stron internetowych. Dlatego przez 24 godziny strajkowała Wikipedia, a także społecznościowy portal informacyjny Reddit oraz popularny serwis dla blogerów WordPress.

Akcję wspierały, choć nie strajkowały portale: Google, Yahoo czy Facebook. Stowarzyszenia producentów filmów czy muzyki, które potencjalnie tracą na piractwie internetowym skrytykowały protest, określając akcję mianem nieodpowiedzialnej zagrywki pod publiczkę. 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, wit