Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 28.02.2012

Chińska proteza dłoni wykonuje ruchy jak prawdziwa

Uczeni chińscy, monitorując 200 neuronów w mózgu rezusa zbudowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonująca ruchy palcami.
Chińska proteza dłoni wykonuje ruchy jak prawdziwa sxc.hu

Luke Skywalker w "Gwiezdnych wojnach" posługiwał się protezą dłoni, której nie można odróżnić od prawdziwej ręki. Do tej pory wydawało się to nierealne, ale chińscy uczeni są coraz bliżej skonstruowania takiego urządzenia. Ich badania mogą przyczynić do zbudowania protez odbierających impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej.

Ponad 200 neuronów

Zespół naukowców z Brain-Computer Interface Research Team na Zhejiang University w Zijingang pod kierownictwem prof. Zheng Xiaoxiang, ogłosił w połowie lutego o opracowaniu technologii przechwytywania i odczytywania sygnałów motorycznych pochodzących z kory mózgowej małp.

Zastosowanie tej właśnie technologii umożliwiło zbudowanie zrobotyzowanej protezy dłoni, która wykonuje pełne ruchy wszystkimi palcami. Urządzenie składa się z dwóch czujników, umieszczonych bezpośrednio w mózgu małpy – rezusa Jianhui. Czujniki posiadają własne mikrochipy, odczytujące i przesyłające sygnały do modelu zrobotyzowanej ręki, znajdującego się poza klatką z małpą.

Chipy monitorują obszar aktywności ponad 200 neuronów znajdujących się w korze motorycznej. Wystarcza to całkowicie do oceny ruchów małpy i kontroli nad zrobotyzowaną dłonią. Jianhui jest bowiem małpą wyszkoloną; rezus ten wie iż może przy pomocy sztucznej dłoni „podnieść” bądź „sięgnąć” przedmiot, za co dostanie nagrodę.

Do elegancji jeszcze daleko

Według prof. Zheng powodzenie tego eksperymentu świadczy o tym iż niekoniecznie trzeba stosować sieć elektrod do odczytywania i kontroli impulsów nerwowych w neuronach mózgu. - Ruchy ręki są związane jedynie z kilkoma setkami z tysięcy neuronów. Obecnie odczytaliśmy ruchy bazujące na sygnałach z 200 neuronów. Oczywiście, ruchy, które udało nam się wytworzyć dalekie są od prawdziwej swobody i elegancji ruchów palców – powiedziała New Scientist prof. Zheng

Według Technology Review, stwierdzenie w toku dalszych badań przez zespół prof. Zheng, jakie dokładnie neurony odpowiadają za określone ruchy palców, może ułatwić i zarazem przyspieszyć budowę protez, posługujących się sygnałami bezpośrednio z kory mózgowej.

(ew/pap)