Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.07.2014

Martin Schulz ponownie szefem europarlamentu

Wybór niemieckiego socjaldemokraty nie był zaskoczeniem. Doszło do niego na podstawie porozumienia największych frakcji Parlamentu Europejskiego. Na Martina Schulza głosowało 409 europosłów.
Martin SchulzMartin SchulzPAP/EPA/PATRICK SEEGER

Według Schulza, jednym z największych wyzwań, z którymi Unia Europejska będzie musiała sobie poradzić, jest wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi.

Europoseł Janusz Zemke ocenia, że będzie to wymagało konkretnych działań m.in. wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Schulz ma duże doświadczenie i szerokie kontakty. Jego wybór oznacza dużą aktywność Parlamentu Europejskiego  - powiedział Zemke. Martina Schulza chwali też europosłanka Róża Thun. - Jest niezwykle zaangażowanym Europejczykiem - powiedziała.

Jednak jak tłumaczy europoseł Janusz Wojciechowski , Parlament Europejski nie będzie mógł wiele zdziałać ws. bezrobocia wśród młodych. - Polityka UE polega na zaciskaniu pasa, a tworzenie miejsc pracy wymaga dużych nakładów - powiedział Wojciechowski. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem nowego PE powinno być bezpieczeństwo UE. - Największym problemem jest to, co dzieje się na Ukrainie. Potrzebna nam jest UE i jej zdecydowane stanowisko w tej kwestii - powiedział.

Kolejnym zadaniem, dla Schulza, będzie rozwiązanie problemu nielegalnych imigrantów. - To co dzieje poza naszymi granicami na południu i wschodzie pokazuje, że ten problem będzie narastał - przyznaje europoseł Jarosław Kalinowski. Równie ważny jest problem bezpieczeństwa energetycznego oraz zwalczania skutków ocieplenia klimatu. Jednak jak tłumaczy Kalinowski, UE sama sobie z tym nie poradzi. - Sami tego nie zmienimy. Muszą być z nami USA i Chiny - dodał.

Oczekiwania Janusza Korwina-Mikkego wobec nowego szefa PE są zupełnie inne. - UE jest nieporozumieniem. Głosujmy nad tym, żeby ją rozwiązać - stwierdził Korwin-Mikke.

Sam Martin Schulz zadeklarował już gotowość współpracy z przyszłym szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.

polskieradio.pl, tj