Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 09.10.2012

Europejskie elektrownie jądrowe pod lupą

Czy po dramacie w japońskiej Fukushimie, elektrownie jądrowe w Unii Europejskiej wyciągnęły wnioski i są wystarczająco dobrze zabezpieczone? Komisja Europejska sprawdziła to za pomocą specjalnych testów wytrzymałościowych.
Europejskie elektrownie jądrowe pod lupąGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "EURANET - Europa od kuchni" 9.10.2012
Czytaj także

- Po wypadku w japońskiej elektrowni Fukushima w marcu ubiegłego roku Rada Europejska wezwała do przeprowadzenia kompleksowych i przejrzystych ocen ryzyka i bezpieczeństwa wszystkich elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej - opowiada Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.Celem testów była ocena bezpieczeństwa i odporności elektrowni w przypadku ekstremalnych zjawisk naturalnych jak powodzie czy trzęsienia ziemi.

W Unii zagadnieniem bezpieczeństwa energetyki jądrowej zajmuje się Europejska Grupa Dozorów Jądrowych (ENSREG). To niezależny organ ekspercki powołany w 2007 roku, na który składają się przedstawiciele narodowych organów regulacyjny wszystkich 27 państw członkowskich i przedstawiciele Komisji Europejskiej. Nadal działa też Europejska Wspólnota Energii Atomowej, czyli Euratom, który do traktu lizbońskiego był częścią UE, a obecnie jest samodzielną organizacją: wspiera badania, tworzy jednolite normy bezpieczeństwa i zapewnia ich stosowanie.

Gość Łukasza Walewskiego podkreśla, że testy pokazują, iż elektrownie jądrowe w Europie spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, niemniej zaleca się dalsze ich udoskonalanie. - Mamy szereg zastrzeżeń, sami dostarczyciele technologii jądrowych stwierdzili, że bezpieczeństwo musi zostać poprawione. Rodzi się pytanie, w jaki sposób przetransformować te informacje na przyszłość sektora jądrowego? – uważa Katarzyna Guzek z Greenpeace.

Audycji "EURANET - Europa od kuchni" można słuchać w każdy wtorek o godz. 17.20.