Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 09.11.2013

Cyfryzacja radia daje odbiorcom nowe możliwości

- Proponujemy naszym słuchaczom nową formę dotarcia do fal radiowych. Oprócz kanałów dostępnych do tej pory, pojawiły się dodatkowe programy i funkcjonalności - opowiadał Agnieszce Szydłowskiej w audycji "Radiowy Dom Kultury" rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski.
Uroczyste uruchomienie systemu DAB+ przez szefa KRRiT Jana Dworaka oraz prezesa Polskiego Radia Andrzeja SiezieniewskiegoUroczyste uruchomienie systemu DAB+ przez szefa KRRiT Jana Dworaka oraz prezesa Polskiego Radia Andrzeja SiezieniewskiegoW. Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski o cyfryzacji radia (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Czytaj także

- Nie wymagamy od słuchaczy, żeby wymieniali odbiorniki. Chcemy zachęcać do odbioru cyfrowego, pokazywać nowe możliwości - powiedział Radosław Kazimierski. I przypomniał przy tym, że proces wymiany radioodbiorników odbywa się już, na przykład w samochodach (nowe mają fabrycznie montowane takie właśnie odbiorniki).

Same plusy systemu DAB+. Przekonaj się sam>>>

W Polsce póki co nie będzie wyznaczonego terminu wyłączenia nadajników analogowych. W Europie taką datę ma już Norwegia i jest to rok 2017. W naszym kraju termin nie powinien się pojawić przez co najmniej 5-7 lat.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe 1 października tego roku. Przygotowania trwały dwa lata. Do 2020 roku cyfrowymi programami Polskie Radio ma zamiar objąć cały kraj.

Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia dla Zagranicy, na platformie cyfrowej znajdują się dwa zupełnie nowe programy. Polskie Radio 24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupia się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi. W systemie cyfrowym nadawany jest również sygnał RDC i Polskiego Radia Katowice. Wkrótce powstanie też między innymi Radio Retro, radio dla dzieci i rodziców oraz kanał edukacyjny Eureka.

Polskie radio nadaje cyfrowo>>>

Sygnał cyfrowy radia mogą odbierać mieszkańcy dwóch aglomeracji: katowickiej i warszawskiej. Najpóźniej od sierpnia 2014 roku cyfryzacja obejmie kolejne duże miasta - Kraków, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Poznań i Kielce. Zasięg cyfrowego radia będzie systematycznie zwiększany.

(mp)