Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 13.12.2013

Czy Krajowa Karta Płatnicza zagrozi kartom Visa i Master Card?

Ponad 65% dorosłych Polaków ma w portfelu karty płatnicze. Stale rośnie też liczba nowo wydawanych kart. Czy to oznacza, że chętnie przyjmiemy pojawienie się na rynku nowego produktu, czyli Krajowej Karty Płatniczej?
Czy Krajowa Karta Płatnicza zagrozi kartom Visa i Master Card?Glowimages.com
Posłuchaj
  • Czy będzie trzeci gracz kartowy na polskim rynku obok Visy i Master Card ocenia Halina Kochalska z Open Finance w rozmowie z red. Elżbietą Mamos. /Polskie Radio/
Czytaj także

Polacy mają w portfelach blisko 35 mln kart płatniczych. Najwiekszy polski bank chce wprowadzić nowy produkt na rynek.

Na pytanie, czy jest miejsce na ten produkt, Halina Kochalska z Open Finance odpowiada: - Może być trudno o wprowadzenie czegoś nowego. Obecnie rynek jest podzielony między Visę i Master Carda.

Obie te organizacje mocno osadziły się w realiach naszego rynku i trudno będzie miedzy nie „wbić klin” i wprowadzić na dużą skalę nową kartę - mówi Kochalska.

Krajowa Karta Płatnicza tylko w Polsce

Przede wszystkim, będzie ona miała wobec tych znanych już kart zasadniczą wadę – nie będzie obsługiwana za granicą.

Jak jednak twierdzi bank, który chce wprowadzić tę nową kartę na rynek, aż 90% transakcji przy użyciu kart, to transakcje dokonywane jest właśnie w kraju.

- Polacy jednak cenią sobie możliwość dokonania tych nielicznych płatności także za granicą. Podróżujemy coraz więcej, jesteśmy mobilni. Trudno oczekiwać, że klienci będą chętnie dokładali do portfeli kolejne karty i później pilnowali płatności za nie. Wiadomo, że każdy produkt finansowy niesie za sobą pewne obowiązki – mówi Kochalska.

Kolejnym argument za wprowadzeniem nowej karty płatniczej, jest zwiększenie konkurencyjności wśród wydawców kart, i tym samym mocniejsza pozycja ich klientów.

- Wiele będzie zależało od pomysłowości wystawcy tej karty, w jaki sposób będzie zachęcał klientów.

Prowizje wkrótce mają bardzo znacząco spaść, do pół punktu procentowego. W przypadku tej karty obniżanie dalej tych stawek będzie bardzo trudne.

Elżbieta Mamos