Logo Polskiego Radia
Trójka
Anna Borys 03.01.2014

Polska ma do wydania 73 mld euro. Na razie tracimy czas

Nigdy już nie dostaniemy w Unii Europejskiej tak dużych funduszy. - Niestety na razie dokładne kierunki programów nie są wyznaczone. Polska traci czas – mówi Marek Wołos z TMS Brokers.
Polska ma do wydania 73 mld euro. Na razie tracimy czasParlament Europejski

Co czeka Unię Europejską w Nowym Roku? Na pewno wybory parlamentarne, ale nie tylko.

Polska traci czas

Polska wynegocjowała w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014 -2020 aż 73 mld euro. – To duże pieniądze. W większości zostaną one przeznaczone na badania i rozwój. Niestety dokładne kierunki programów są jeszcze nie znane. To zaś oznacza, że na razie tracimy czas – mówi Marek Wołos z TMS Brokers. – W konsekwencji fundusze unijne będą bardzo trudno dostępne. Warto także zauważyć, że w tym budżecie będzie trudniej dostać fundusze unijne i dużo łatwiej będzie je stracić – dodaje ekonomista.

Ekologia to podstawa, ale nie u nas

Bruksela na ten rok ma bardziej ambitne plany w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, czyli zakłada większą redukcję emisji dwutlenku węgla. - Rozmawiamy w komisji i analizujemy koszty. Wiele państw uważa, że UE powinna zobowiązać się do 30-procentowej redukcji emisji CO2. Są też głosy za 40-procentową redukcją – mówi Connie Hedegaard szefowa Komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego. - Tym czasem Polska, której gospodarka oparta jest na węglu, sprzeciwia się większej redukcji emisji dwutlenku węgla. Uważa, że UE powinna poczekać na to co zrobią najwięksi truciciele czyli Chiny i Rosja – dodaje.

- Cele ekologiczne nie mogą być osiągnięte za wszelką cenę. Ekologia tak, ale nie kosztem konkurencyjności przemysłu – uważa Bogusław Sonik, europoseł.

Łupki, banki i Grecja

Unie Europejska podejmie także decyzję w sprawie gazu łupkowego. Nadal nie wiadomo czy potrzebne są unijne regulacje, czy wystarczą tylko wytyczne. Polska wiąże ogromne nadzieje z wydobyciem tego surowca. Obawia się, że zaostrzenie przepisów utrudni wydobycie gazu łupkowego.

W tym roku także mają zostać zamknięte rozmowy ws. wspólnego system ratowania i likwidowania banków. Celem UE jest by podatnicy nie musieli już ponosić kosztów nieudanych decyzji inwestycyjnych instytucji finansowych.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również o tym, że Grecja stanęła na czele Unii Europejskiej oraz o tym kiedy Polska wejdzie do strefy euro.

abo