Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 21.01.2014

PIT 2013 dla twórców: przekroczyłeś limit, pokaż kwity

Rozliczając się z fiskusem za 2013 rok warto pamiętać o tym, że od 1 stycznia ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze – przypomina w rozmowie z Polskim Radiem Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care.
PIT 2013: artysta może odliczyć faktyczne koszty uzyskania przychodu. Ale musi je udokumentowaćPIT 2013: artysta może odliczyć faktyczne koszty uzyskania przychodu. Ale musi je udokumentowaćGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Katarzyna Rola-Stężycka mówi o zasadach rozliczania PIT przez twórców./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Krąg osób, którym te preferencje przysługują nie zmienił się, wprowadzony jednak został limit przychodów, powyżej którego nie można z nich korzystać.

Zarobiłeś ok. 7 tys. zł – stosujesz 50-proc. stawkę kosztów uzyskania przychodu

Wprowadzone na początku 2013 roku regulacje ograniczyły twórcom i artystom prawo do stosowania 50% stawki kosztu uzyskania przychodów do połowy granicy pierwszego progu podatkowego. Czyli de facto te koszty mogą wynieść maksymalnie 47 tysięcy 264 złote.

Jeżeli więc twórca uzyskuje brutto miesięcznie około 7 tysięcy, to w tej sytuacji nie ma w ciągu roku żadnego problemu, bo zmieści się z całością swoich przychodów i może zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania.

Zarobiłeś więcej – więcej tracisz

Natomiast twórcy i artyści, którzy uzyskują wyższe przychody w odpowiedniej części roku stracą prawo do stosowania tej stawki, co oznacza dla nich, że nie mają też prawa do stosowania innych zryczałtowanych kosztów.

Zbieraj kwity już od początku roku

- Bardzo ważne jest to, by dokumentować swoje faktyczne koszty już od początku roku. Z tego względu, że podatnikowi nadal przysługuje prawo do odliczenia kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli udowodni, że były one wyższe od wyliczonych procentowo. Natomiast, jeżeli podatnik dopiero w połowie roku zorientuje się, że będzie miał na tyle wysokie zarobki, że przekroczą prawo do stosowania 50% stawki kosztów i wtedy zacznie zbierać dokumentację ponoszonych faktycznie kosztów, to wiadomo, że efekt nie będzie już taki sam – tłumaczy Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care.

Twórcy zarobią mniej. Składki do ZUS-u od umów o dzieło

Zbierając od początku roku rachunki i faktury związane z kosztami uzyskania przychodów podatnik zabezpiecza się na taką sytuację, że gdy te pięćdziesięcioprocentowe koszty przestaną obowiązywać a z wyliczeń wynika, że poniesione zostały wyższe koszty niż te, które wynikają ze stosowania tej stawki, to podatnik będzie mógł rozliczyć faktycznie poniesione wydatki.

- Jeżeli twórca nie może przewidzieć czy jego przychody będą na poziomie pięciu czy siedmiu tysięcy złotych, ale wie że nie ma praktycznie szans na przeskoczenie miesięcznego progu na poziomie 7 tysięcy 120 złotych brutto, to w tym momencie nie musi nic zbierać. Dlatego że tak czy inaczej zmieści się z całością swoich przychodów w ciągu całego roku z tymi kosztami pięćdziesięcioprocentowymi – mówi Katarzyna Rola-Stężycka.

Arkadiusz Ekiert