Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Anna Borys 01.02.2014

Polagra: jak zdobyć pieniądze na nowoczesny sprzęt?

W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra. Impreza cieszy się dużym zainteresowanie rolników, w tym także tych młodych, a nawet potencjalnych rolników.
Targi Polagra 2014 Targi Polagra 2014Polagra
Posłuchaj
  • POLAGRA - relacja z Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa. Aleksandra Tycner
Czytaj także

Do Poznania przyjechała np. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie, z byłego województwa konińskiego.

Sławomir Adamski, nauczyciel przedmiotów zawodowych, przyjechał z uczniami trzech klas tej szkoły, aby obejrzeć nowoczesny sprzęt, porozmawiać z różnego rodzaju agencjami, aby móc skorzystać z różnych programów, które Unia Europejska oferuje polskiemu rolnictwu.

Fundusze z UE

Dofinansowanie 50 czy 60 proc. do maszyny, do gruntu czy do budowy budynku inwentarskiego to duży zastrzyk finansowy i pod tym kątem uczniowie chcą się czegoś dowiedzieć. Poza tym, rolnictwo rozwija się tak dynamicznie, że trzeba być z tym na bieżąco.

- Gdybyśmy nie odwiedzać takich targów, to byśmy za tym rolnictwem nie zdążyli – stwierdza Sławomir Adamski.

Na co może sobie pozwolić polski rolnik?

Nie wszyscy mogą sobie kupić najnowszy sprzęt. - Polskie rolnictwo jest tak zróżnicowane, że na pewno jest grupa rolników, których na to stać. Inni muszą zadowolić tańszym sprzęte.  Firm jest tyle, że każdy może coś dla siebie znaleźć – mówi nauczyciel z Zagórowa. W większości w Polsce są gospodarstwa rodzinne, pokoleniowe, od kilku do kilkunastu hektarów. Mniej jest gospodarstw-firm rolniczych, które mają ponad 300 hektarów. Wiele gospodarstw przekracza średnią krajową, która wynosi 12 ha.

Rozmiar ma znaczenie

Uczniów z Zagórowa, Dawida i Damiana, interesują głównie ciągniki, zwłaszcza polskie. Przy obecnej opłacalności produkcji zwierząt, ciężko jest kupić nowy sprzęt bez dotacji z Unii Europejskiej. O pieniądze łatwiej z kolei jest przy większym areale.

- W Zagórowie przeważają małe ciągniki, małe areały i słabe ziemie – mówią młodzi rolnicy. Wielkie, skomputeryzowane ciągniki na małe powierzchnie się nie nadają. Musiałoby być powyżej 1000 ha. Chłopcy zamierzają przejąć gospodarstwa po rodzicach i założyć hodowlę zwierząt.

Aleksandra Tycner, abo