Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Słójkowski 26.02.2014

Bronisław Komorowski: negatywne zjawiska w gospodarce Ukrainy wpłyną na Polskę

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że Janusz Piechociński przekazał mu złe wiadomości o sytuacji gospodarczej Ukrainy.
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził zaniepokojenie sytuacją gospodarczą UkrainyPrezydent Bronisław Komorowski wyraził zaniepokojenie sytuacją gospodarczą UkrainyPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że gospodarka Ukrainy nie jest w dobrym stanie (IAR)
  • Zdaniem prezydenta, Polska powinna zaoferować Ukrainie konkretne, ale też rozsądne wsparcie (IAR)
  • Zdaniem Bronisława Komorowskiego, nasz kraj musi zachęcać Ukrainę do podążania drogą, którą wybrała Polska (IAR)
  • Polska pomoc ma polegać m.in. w zbudowaniu na Ukrainie całościowego systemu zwalczania korupcji (IAR)
  • Zbigniew Ziobro jako jedyny przedstawiciel opozycji wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (IAR)
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że negatywne zjawiska w gospodarce Ukrainy będą miały wpływ na gospodarkę innych państw, w tym również Polski.

Ukraińska gospodarka hamuje
Wicepremier Janusz Piechociński mówił, że dane tamtejszej gospodarki są niepokojące dla ponad 12 tysięcy polskich firm handlujących z Ukrainą. Jak powiedział, pierwszy kwartał jest fatalny w wykonaniu ukraińskiej gospodarki. Chodzi o spadek produkcji przemysłowej o 6 procent i spadek w budownictwie o prawie 16 procent.

Zdaniem Piechocińskiego, kluczowe dla polskiego ministerstwa gospodarki jest zabezpieczenie interesów polskich podmiotów gospodarczych działających na Ukrainie. Resort odnotował istotne wygaszanie tempa eksportu, którego spadek wyniósł ponad 10 procent. Minister gospodarki uspokajał za to, że nie ma zagrożenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski, który jest tłoczony przez Ukrainę.

Janusz Piechociński wyraził przekonanie, że międzynarodowa pomoc finansowa dla Kijowa powinna być udzielona między innymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Pomoc musi być rozsądna
Zdaniem prezydenta, Polska powinna wesprzeć reformy na Ukrainie w trzech dziedzinach. Chodzi o wsparcie na rzecz zbudowania na Ukrainie całościowego systemu zwalczania korupcji, podzielenie się naszymi doświadczeniami w reformie samorządowej.

Prezydent mówił też, że Polska powinna pomóc w budowie systemu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, wspierając Ukrainę, powinniśmy się kierować nie tylko sercem, lecz także rozsądkiem. Dzięki temu przemiany w tym kraju będą miały charakter głęboki i trwały - mówił prezydent. Jego zdaniem, Polska powinna też zwiększyć współpracę wojskową z Ukrainą.

Deputowani Dumy na Krymie. "Rosja was nie opuści" >>>
Według Bronisława Komorowskiego, w okresie kryzysu armia ukraińska zachowała się umiarkowanie, sensownie i logicznie. Prezydent mówił, że takie zachowanie armii ukraińskiej oraz to, że nie dała się wciągnąć w konflikt wewnętrzny, wynika z pogłębionej współpracy z NATO.

Ziobro nie chce dawać pieniędzy oligarchom

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówił po posiedzeniu RBN, że nie należy się śpieszyć z finansową pomocą dla Ukrainy. Jeśli Kijów nie wprowadzi reform to unijne miliardy euro znów trafią do kieszeni oligarchów - ostrzegał lider Solidarnej Polski.

Schetyna: w sprawie integralności Ukrainy potrzebne jest zaangażowanie UE, Rosji i USA>>>

Zbigniew Ziobro jako jedyny przedstawiciel opozycji wziął udział w zwołanym przez prezydenta posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po zakończeniu spotkania powiedział dziennikarzom, że Polska powinna ostrożnie oferować pomoc finansową Ukrainie. Przypomniał, że ten kraj już raz roztrwonił szansę, jaką była Pomarańczowa Rewolucja - według niego skończyła się ona głęboką korupcją.
Minister gospodarki Janusz Piechociński przed spotkaniem deklarował, że międzynarodowa pomoc finansowa dla Kijowa powinna być udzielona między innymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Źródło: TVN24/x-news

ps