Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 01.04.2014

Pojedź z ZUS na rehabilitację leczniczą

ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Program ten skierowany jest do osób, które w wyniku chorób i urazów są zagrożone powstaniem długotrwałej niezdolności do pracy.
ZUS pokrywa wszystkie koszty programu rehabilitacji.ZUS pokrywa wszystkie koszty programu rehabilitacji.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mówi Małgorzata Nietopiel z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Sylwia Zadrożna, Polskie Radio/
Czytaj także

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej prowadzona jest kompleksowo, i obejmuje ustalony indywidualnie program, ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące.

Dla kogo przeznaczony jest program rehabilitacji leczniczej

– Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych program rehabilitacji leczniczej skierowany jest do osób ubezpieczonych, zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, pod warunkiem że rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji – wyjaśnia Małgorzata Nietopiel z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy wszystkie typy schorzeń kwalifikują się do rehabilitacji prowadzonej przez ZUS

Rehabilitacja może się odbywać zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. A ZUS sukcesywnie rozszerza jej program o kolejne schorzenia, uwzględniając te, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy.

– Obecnie kierujemy na rehabilitację leczniczą osoby ze schorzeniami: narządu ruchu, układu krążenia, schorzeniami psychosomatycznymi, układu oddechowego, onkologicznymi (dla osób po leczeniu gruczołu piersiowego) oraz ze schorzeniami narządu głosu, w ramach programu pilotażowego – wylicza Małgorzata Nietopiel.

Od jego wyników zależy czy ZUS obejmie stałym programem rehabilitacji osoby ze schorzeniami narządu głosu, a dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również spikerów, śpiewaków, aktorów, lektorów, przewodników, pracowników infolinii czy wykładowców.

Kto kieruje osoby na rehabilitację

Podstawą skierowania na rehabilitację jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji.

Problem:

Pracownik, pracujący przy komputerze, ma problemy z kręgosłupem. Odczuwa bóle. Chciałby skorzystać z programu rehabilitacji w ZUS. Czy skierowanie na rehabilitację może wystawić lekarz rodzinny, czy musi to być lekarz ZUS?

Odpowiedź:

– Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji może być wystawione na wniosek dowolnego lekarza leczącego lub prowadzącego leczenie. Także lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej przy okazji kontroli zasadności zwolnienia lekarskiego, a także w czasie orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych oraz podczas orzekania o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego – tłumaczy Małgorzata Nietopiel z ZUS.

Czy wymagany jest specjalny wniosek

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Ważne!

Przykładowy wzór wniosku można uzyskać na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl/prewencja.

Ile trwa turnus rehabilitacyjny

Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni. Czas trwania rehabilitacji może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu. Może to nastąpić w przypadku: pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy oraz zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej przez ZUS.

Czy osoba skierowana na rehabilitację płaci za świadczone jej usługi

ZUS pokrywa wszystkie koszty programu rehabilitacji, czyli całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, wyżywienie i zakwaterowanie. Zwraca też równowartość kosztów podróży z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem, najtańszym środkiem komunikacji.

Z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS skorzystało już ponad milion osób.

Więcej na stronie www.zus.pl ;

Sylwia Zadrożna /mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 137, poz. 887).

''