Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 16.04.2014

Polacy masowo ściągają pirackie filmy. Państwo traci setki mln zł rocznie

Na piractwie treści wideo Skarb Państwa traci bezpośrednio między 170 a 250 milionów złotych rocznie. Nielegalnie filmy z sieci ściąga około 7,5 miliona ludzi w Polsce - wynika z raportu PwC.
Posłuchaj
  • O stratach spowodowanych piractwem mówi Piotr Baranowski z firmy doradczej PWC (IAR)
Czytaj także

To ponad 30 procent internautów z grupy docelowej między 15 a 49 rokiem życia. Z pirackich serwisów korzystamy głównie ze względu na bogatą ofertę programową i bezpłatny dostęp.

Jeden z autorów raportu Piotr Baranowski z firmy doradczej PwC przekonuje, że korzystanie z nielegalnych źródeł treści przekłada się na konkretne straty polskiej gospodarki. Według szacunków autorów raportu straty spowodowane piractwem treści wideo wynoszą między 500 a 700 milionów złotych rocznie. Skarb Państwa traci bezpośrednio między 170 a 250 milionów złotych rocznie. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, straty te mogą przekroczyć w roku 2018 od 1,8 do 6,1 miliardów rocznie.

Pomogą portale z legalnymi treściami?

Pomóc, zdaniem autorów raportu, może kampania edukacyjna prowadzona w tradycyjnych i nowych mediach, zmiany w prawie oraz poprawa dostępności portali z legalnymi treściami.

Najwięcej czasu, około 13 godzin miesięcznie, poświęcamy na oglądanie nielegalnych filmów. Tylko 3,5 godziny miesięcznie poświęcamy na transmisje sportowe.

Raport wykonała firma doradcza PwC na zlecenie stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych „Sygnał”.
IAR, awi