Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 15.05.2014

Okresowe emerytury kapitałowe - nowe rozwiązania dla kobiet

Dopóki wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie zostanie zrównany, kobiety które osiągają wiek emerytalny nieco wcześniej niż mężczyźni – mogą wnioskować o okresowe emerytury kapitałowe.
Można być aktywnym emerytemMożna być aktywnym emerytemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Aktualnie osoba, która już ma przyznaną okresową emeryturę kapitałową – po części ma ją finansowaną ze środków w OFE, po części ze środków na subkoncie -powiedziała w Radiowej Jedynce Ewa Bednarczyk z ZUS. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Świadczenie w formie okresowej emerytury kapitałowej przysługują kobiecie urodzonej  po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 października 1973 r., która dodatkowo:

  • była w OFE,
  • ukończyła wiek emerytalny niższy niż wiek emerytalny mężczyzn,
  • ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach.

Ponadto kwota środków zgromadzonych na  rachunku w OFE,  ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura na nowych zasadach, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

Sposób obliczania emerytury kapitałowej

W czerwcu prawo do tych świadczeń będą mieć panie urodzone w styczniu 1954 roku, ale emerytury te przysługują tylko wtedy, jeśli starające się o nie osoby mają prawo do emerytury z pierwszego filaru.

– Jeżeli kobieta-członkini OFE wystąpi z wnioskiem o emeryturę pierwszofilarową i również jej środki zgromadzone w II. filarze będą wynosiły co najmniej dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego, czyli po waloryzacji  w marcu tego roku to jest 4135,20 zł, może dostać również okresową emeryturę kapitałową. Jest ona w zasadzie wyliczana tak samo, jak emerytura pierwszofilarowa, czyli jest to wartość środków po waloryzacji dzielona przez średnie dalsze trwanie życia – mówi Ewa Bednarczyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura ta finansowana jest zawsze z II. filaru, czyli ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym albo na subkoncie w ZUS.

Reforma emerytalna: specjalne rozwiązania

Dla osób, które już pobierają okresową emeryturę kapitałową, po ostatnich zmianach dotyczących OFE,  przewidziano specjalną regulację, dotyczącą jednorazowego przeniesienia środków zgromadzonych w otwartych funduszach. 

– To przeniesienie środków odbędzie się między 30 maja a 12 czerwca. Środki zostaną w całości zapisane na subkontach wszystkich osób-ubezpieczonych członkiń OFE – wyjaśnia Ewa Bednarczyk z ZUS.

Źródła finansowania

Tym samym osobom, które na dzień 1 lutego br.  były już w wieku emerytalnym przewidzianym dla kobiet, czyli miały ukończone 60 lat i 3 miesiące zmieni się źródło finansowania okresowych emerytur kapitałowych.

– Aktualnie każda osoba, która już ma przyznaną okresową emeryturę kapitałową – po części ma ją finansowaną ze środków zgromadzonych w OFE, po części ze środków zgromadzonych na subkoncie. I miesiąc w miesiąc, Zakład występuje do OFE o środki na każdą miesięczna wypłatę. W momencie, kiedy nastąpi to masowe przeniesienie wszystkich środków, które zostały w OFE, to od emerytury, która będzie przysługiwała za lipiec, okresowa emerytura kapitałowa będzie w całości wypłacona i w całości obliczana na podstawie środków już zapisanych na subkoncie – podkreśla ekspertka z ZUS.

Do kiedy można pobierać emeryturę kapitałową

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej kończy się z dniem poprzedzającym osiągnięcie wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn, ewentualnie wcześniej, jeśli wyczerpią się środki zgromadzone w drugim filarze.

Ważne!

O okresową emeryturę kapitałową może wnioskować osoba, która zgromadziła tam co najmniej dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego. Jeśli kwota jest niższa, środki z subkonta są przenoszone na konto emerytalne i uwzględniane przy ustalaniu emerytury pierwszofilarowej.

Procedura przyznawania

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej i jej wysokość ustala, w drodze decyzji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek osoby ubezpieczonej lub jej pełnomocnika, zgłoszony bezpośrednio do Zakładu.

Wniosek może być zgłoszony również:

  • za pośrednictwem  przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, a w przypadku osób zamieszkałych za granicą – za pośrednictwem urzędu konsularnego,
  • w formie elektronicznej, za pomocą Internetu, przez skrzynkę podawczą Zakładu (dokument musi być podpisany za pomocą kwalifikowanego e-podpisu, posiadającego certyfikat).

Wniosek obejmuje także oświadczenie o członkostwie w otwartym funduszu emerytalnym.

Kiedy nie przysługuje okresowa emerytura kapitałowa

Osobie ubezpieczonej nie przysługuje okresowa emerytura kapitałowa, jeśli:

  • kwota środków zgromadzonych na rachunku członka OFE,
  • lub suma środków zgromadzonych na rachunku w OFE i zewidencjonowanych na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,

 – ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest niższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

W takim przypadku otwarty fundusz przekazuje środki zgromadzone na rachunku członka OFE do funduszu emerytalnego ZUS.

Środki te, a także środki zewidencjonowane na subkoncie (jeżeli było wydzielone dla członka OFE), są ewidencjonowane na koncie osoby ubezpieczonej, jako składka na ubezpieczenie emerytalne, na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura ustalona na nowych zasadach z FUS i powiększają kwotę składek stanowiącą podstawę obliczenia tej emerytury.

Więcej na stronie:  www.zus.pl

Sylwia Zadrożna / mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U.  nr 228, poz. 1507 z późn. zm.).

''