Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 22.04.2014

ZUS czy OFE: z czego wynika niewielkie zainteresowanie funduszami emerytalnymi?

Od 1 kwietnia Polacy mogą decydować, czy ich składki na przyszłą emeryturę będą gromadzone w ZUS i OFE czy tylko w ZUS. Na razie niewiele osób skorzystało z możliwości wyboru Otwartych Funduszy Emerytalnych.
ZUS czy OFE: z czego wynika niewielkie zainteresowanie funduszami emerytalnymi?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, o małej popularności OFE (IAR)
  • Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, o oszczędzaniu Polaków na emeryturę (IAR)
Czytaj także

Zdaniem Adama Sankowskiego, prezesa Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, jednym z powodów niewielkiej liczby składanych oświadczeń może być zakaz reklamowania OFE.

Albo będziemy oszczędzać na emeryturę albo na emeryturze >>>

Mają z tym problem nie tylko same fundusze, ale też media. Nie wiadomo bowiem, czy informacja na temat OFE nie będzie potraktowana jako zachęta do wyboru i czy w ten sposób nie zostanie złamany zakaz reklamy. Szereg mediów wstrzymuje się od informacji, jeśli zaś o czymś się nie mówi, to i zainteresowanie jest mniejsze - podkreśla Adam Sankowski.

Polacy nie myślą o emeryturze

Poza tym, wielu Polaków o swojej przyszłości na emeryturze w ogóle nie myśli. Kiedy OFE były jeszcze obowiązkowe, wiele osób samodzielnie nie wybierało żadnego z funduszy tylko było rozlosowywane.

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby przekonać Polaków do oszczędzania >>>

Adam Sankowski zwraca też uwagę, że aby część składki na nasze emerytury wpływała na subkonto w ZUS, nie musimy robić nic. Jeśli wybieramy OFE, musimy wypełnić i złożyć deklarację. Takie obowiązki odkładamy zazwyczaj na ostatnią chwilę. A czas mamy do końca lipca.

Zmiana przepisów dotyczących systemu emerytalnego

Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.
Nowe przepisy mówią też, iż na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS-u i ewidencjonowane na indywidualnych subkontach ubezpieczonych.

IAR, awi