Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 27.05.2014

Rewolucja w urzędach pracy… ma być tak jak w Anglii i we Francji

Bezrobocie spada - a ma być coraz niższe. Mają się do tego przyczynić nowe przepisy obowiązujące w urzędach pracy. We wtorek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje on między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+.

Zakłada też premiowanie urzędników za osiągane wyniki oraz profilowanie bezrobotnych. Małgorzata Marcinska podsekretarz stanu w ministerstwie pracy uważa, że nowa ustawa wprowadza rewolucyjne zmiany. - Bezrobocie w kwietniu spadło do 13 proc. z naszych przewidywań do końca roku będzie jeszcze niższe. Z jednej strony mówimy o ożywieniu w gospodarce, bardzo wyraźny wpływ na tę sytuację mają prace sezonowe. Z drugiej strony zaś nasze nadzieje związane są z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która we wtorek wchodzi w życia – mówi Małgorzata Marcinska. - Zmienione zostaną instrumenty rynku pracy. Urzędy staną się nowoczesnymi "Job center" na wzór tych brytyjskich i niemieckich – zapowiada.

Urzędy pracy skuteczniej pomogą bezrobotnym? Ustawa o promocji zatrudnienia wchodzi w życie

Indywidualny doradca

Od dziś urzędy pracy będą działać na nowych zasadach. Podsekretarz stanu w ministerstwie pracy zapowiada, że każdy bezrobotny będzie miał indywidualnego doradcę, który będzie od początku do końca ze swoim klientem. W znalezieniu pracy będą także pomagać prywatne agencje zatrudnienia. - Zmiany zakładają też wsparcie dla przedsiębiorców, którzy także zyskają indywidualnego doradcę oraz wiele nowych instrumentów. A efektem tej współpracy ma być praca i to z naciskiem na długoterminowe zatrudnienie – mówi gość.

Profil dla każdego

Klienci urzędów pracy, czyli osoby bezrobotne od wtorku będą podlegały profilowaniu - to urzędnik będzie oceniał nasze szanse na rynku pracy. Skala profilowania będzie trzystopniowa. W pierwszej grupie znajdą się osoby, które najmniej potrzebują wsparcia, a jedynie ukierunkowania. Druga grupa jest dla osób, którym powrót na rynek pracy gwarantują dodatkowe szkolenia i przeprofilowanie. Ostatnia grupa jest dla bezrobotnych znacznie oddalonych od rynku pracy – wylicza Małgorzata Marcinska.

Trudno o dobrego pracownika? Firmy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy

Programy dla -30 i +50

Nowe przepisy zakładają także dodatkowe narzędzia dla aktywizacji najmłodszych i najstarszych uczestników rynku pracy, czyli osób poniżej 30 roku życia i powyżej 50 roku. Chodzi o różnego rodzaju bony: stażowe, szkoleniowe czy zasiedleniowe. Korzyści będą czerpać również przedsiębiorcy. W urzędach pracy będą dostępne grantu na telepracę i pożyczkę na utworzenie nowego miejsca pracy.

Firmy zatrudniające osoby powyżej 50 roku życia mogą liczyć m.in. na refinansowanie składek na ubezpieczenie społeczne, na fundusz pracy oraz na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakłada również, że zarobki  pracowników urzędów pracy uzależnione będą od efektywności pracy - a ma to motywować ich do skutecznego działania.

Minister pracy: Latem bezrobocie nawet poniżej 12 proc.

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Dominik Olędzki, Abo