Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.05.2014

Afrykański pomór świń: jest już czwarty przypadek ASF w Polsce

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły wystąpienie kolejnego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Afrykański pomór świń: jest już czwarty przypadek ASF w Polsce Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Prezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Janusz Lech (IAR): kolejne przypadki ASF niepokoją rolników
  • Prezes Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej Paweł Tchórzewski (IAR): ma nadzieję, że kolejne przypadki zarażonych dzików nie odstraszą konsumentów i zakładów mięsnych
Czytaj także

Zwłoki dzików stanowiące czwarty przypadek ASF zostały znalezione w okolicach miejscowości Łosiniany w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, w powiecie sokólskim w woj. podlaskim.

Kolejne przypadki ASF niepokoją rolników

Przede wszystkim istnieje obawa ponownego spadku zainteresowania wieprzowiną i załamania cen - powiedział prezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody chlewnej Janusz Lech. Wyraził przy tym nadzieję, że spadek ten nie będzie tak drastyczny jak w lutym, gdy pojawiły się pierwsze przypadki dzików zarażonych ASF.
Jeden z hodowców, Janusz Krasnodębski zapewnił, że producenci trzody wykorzystali czas od wystąpienia pierwszych przypadków ASF u dzików do jeszcze szczelniejszej ochrony swoich tuczników. Przede wszystkim chodzi o dodatkowe wygrodzenie gospodarstw i ograniczenie ryzyka zakażenia podczas przemieszczania zwierząt. Rozmówca przyznał jednak, że nie da się go wyeliminować w stu procentach ponieważ nie wszystko zależy od samych rolników.

Wcześniej znaleziono zwłoki dzika w rzece Świsłocz, przez którą przebiega granica polsko-białoruska.
Dwa pierwsze przypadki wykryto w lutym

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u padłych dzików. Wtedy utworzono strefę buforową z kilkunastu powiatów na ternie trzech województw: podlaskiego i mazowieckiego i lubelskiego. Na tym terytorium obowiązywały ograniczenia m.in. dotyczące chowu i transportu trzody.

W marcu Komisja Europejska zgodziła się na zmianę tej strefy na tzw. strefę z ograniczeniami, w której obowiązują restrykcje polegające np. na bardziej rygorystycznym nadzorze nad hodowlą i zabezpieczeniu stąd przed ewentualnym przedostaniem się ASF.
Strefa z ograniczeniami obejmuje: w powiecie sejneńskim - gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny; w powiecie augustowskim - gminę Lipsk i gminę Płaska; w powiecie białostockim - gminę Czarna Białostocka, gminę Gródek, gminę Supraśl, gminę Wasilków i gminę Michałowo; w powiecie sokólskim - gminę Dąbrowa Białostocka, gminę Janów, gminę Krynki, gminę Kuźnica, gminę Nowy Dwór, gminę Sidra, gminę Sokółka i gminę Szudziałowo.

Źródło: TVN24/X-news

IAR/PAP, awi