Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.06.2014

Wakacje nie tylko na plaży. Muzea szykują specjalne oferty

Za niecały miesiąc wakacje. Zapełnią się wczasowiczami polskie letnie kurorty, na bałtyckich plażach, nad jeziorami i na górskich szlakach zrobi się tłoczno. Ale wakacje to też dobry czas, by odwiedzać placówki kultury, na przykład muzea.
Posłuchaj
  • Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów o wakacyjnej ofercie muzeów (Polskie Radio)
Czytaj także

- Przez ostatnie 10 lat mamy do czynienia w Polsce z boomem muzealnym. Nigdy wcześniej nie powstało w Polsce tyle nowych muzeów, nigdy nie modernizowano tylu ekspozycji muzealnych w placówkach już istniejących. Nigdy też o muzeach tyle się nie mówiło – tłumaczy Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. – Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. wykorzystanie środków unijnych. Muzea w efekcie stały się po prostu bardziej atrakcyjne – dodaje.

Wakacje nie są dla większości muzeów czasem odpoczynku, gdyż właśnie w tym okresie większość placówek, jak mówi Majewski, przygotowuje specjalne oferty, programy edukacyjne, żeby przyciągnąć ludzi, którzy na co dzień do muzeum nie przychodzą.

Polskie muzea tańsze niż zagraniczne

Za wstęp do muzeum trzeba na ogół zapłacić, polskie muzea nie należą jednak do najdroższych.

- W porównaniu z muzeami zagranicznymi, muzea polskie nie są drogie, ale też poziom dochodów w Polsce jest zupełnie inny niż w krajach zachodnich – twierdzi Majewski. – Muzea powinny starać się utrzymywać ceny biletów na poziomie dostępności, na poziomie niewykluczającym – dodaje.

Jako przykład inicjatywy idącej w tym kierunku, podaje Majewski program ”Muzeum za złotówkę”.
Jak wyjaśnia Majewski, muzea podnosząc ceny biletów, nie kierują się jednak pazernością, ale ekonomiczną koniecznością zamknięcia budżetu.

Oferty promocyjne i darmowy wstęp
Planując odwiedzenie muzea, warto przyjrzeć się ofertom promocyjnym, które część placówek przygotowuje.

Jak informuje Majewski, zgodnie z obowiązującym Polsce prawem każde muzeum ma obowiązek wyznaczenia jednego dnia w tygodniu, kiedy wstęp do niego będzie darmowy. Dodatkowo muzea martyrologiczne, zbudowane w miejscach dawnych obozów koncentracyjnych są z założenia bezpłatne.
W kraju działa 519 muzeów o statucie lub regulaminie uzgodnionym z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co roku odwiedza je około 23 milionów zwiedzających.

Hanna Uszyńska, awi