Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 04.06.2014

Litwa gotowa na przyjęcie euro. Polska musi poczekać

Komisja Europejska zaprasza Litwę do strefy euro, a o Polsce mówi, że nie spełnia wszystkich kryteriów. W Brukseli opublikowano raporty oceniające sytuację w państwach spoza eurolandu.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne.sxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • KE: Litwa może wejść do strefy euro w przyszłym roku (IAR)
  • KE zaprasza Litwę do eurolandu, Polska nie spełnia kryteriów - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Komisja Europejska opublikowała w środę raport konwergencji, który ocenia gotowość ośmiu krajów UE do przyjęcia wspólnej waluty: Litwy, Polski, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii i Szwecji. KE oceniła, że Litwa się wyróżnia w tej grupie i teraz spełnia wszystkie kryteria konwergencji.

Kryteria konwergencji to stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem, średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Euro w Polsce? Po 10 latach w UE Polacy nie chcę wspólnej waluty >>>

Z opublikowanego dokumentu wynika, że Polska wciąż ma za duży deficyt finansów publicznych. I choć redukuje go od kilku lat, to wciąż przekracza dozwolony poziom 3 procent PKB.

Polska nie gwarantuje również stabilnego kursu wymiany, a jej przepisy dotyczące między innymi banku centralnego są niezgodne z unijnymi przepisami.

Spełniamy kryterium inflacji

Spełniamy natomiast kryterium inflacji, która nie może być zbyt wysoka, oraz wymaganie dotyczące długoterminowych stóp procentowych.
Ocena Komisji Europejska nie jest zaskoczeniem. Od dawna wiadomo było, że nie spełniamy wszystkich kryteriów.

Termin przyjęcia euro nieznany

Polska zobowiązała się przyjąć walutę euro, przystępując do Unii. Na razie jednak władze w Warszawie nie deklarują, kiedy mogłoby to nastąpić.

Litwa, która otrzymała w środę bardzo dobrą ocenę, może wejść do strefy euro w przyszłym roku, jeśli rekomendacje Komisji zostaną zatwierdzone przez unijnych ministrów finansów.

Żaden z pozostałych siedmiu krajów nie spełnia wszystkich kryteriów przyjęcia euro, dlatego ich sytuacja będzie oceniona ponownie za dwa lata - zaznaczyła KE.

Premier Donald Tusk: Polska przyjmie euro, gdy będzie na to gotowa.

Źródło: TVN24/X-news

IAR/PAP, awi