Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 17.06.2014

Szczurek uspokaja ws. ustawy o NBP: rozmowa Belki i Sienkiewicza bez wpływu

Projekt zmian ustawy o NBP do wewnętrznych konsultacji przesłano jeszcze przed rozmową Sienkiewicza z Belką - poinformował we wtorek na konferencji prasowej Mateusz Szczurek.
Minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji prasowej nt. przyjętego przez rząd projektu założeń zmiany ustawy o NBPMinister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji prasowej nt. przyjętego przez rząd projektu założeń zmiany ustawy o NBPPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Minister finansów Mateusz Szczurek: nie rozmawiałem z Belką o objęciu resortu (IAR)
  • Mateusz Szczurek: rozmowa Bartłomieja Sienkiewicza i Marka Belki nie wpłynęła na treść ustawy o NBP (IAR)
  • Mateusz Szczurek: nowelizacja ustawy o NBP była akceptowana przez mojego poprzednika (IAR)
Czytaj także

W ten sposób minister finansów Mateusz Szczurek odniósł się do nagrań ujawnionych w poniedziałek przez Wprost, w których pojawia się wątek zmian w ustawie. We wtorek projekt przyjął rząd.

Rząd przyjął projekt założeń zmiany ustawy o NBP >>>

Z udostępnionego przez resort finansów kalendarium prac nad projektem, przyjętym na wtorkowym posiedzeniu rządu, wynika, że 18 marca 2013 r. prezes NBP przekazał ministrowi finansów pierwszą wersję projektu nowelizacji ustawy o NBP.
Sprawa projektu założeń ustawy o NBP pojawia się na upublicznionym przez "Wprost" nagraniu. Słychać na nim, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

"Ustawę o NBP trzeba zmienić z powodu kryzysu"

Szczurek zaznaczył we wtorek na konferencji prasowej, że 5 lipca 2013 r. projekt założeń do - jak podkreślił - "potrzebnej nowelizacji ustawy o NBP" został wysłany do konsultacji wewnętrznych w MF. Było to więc - jak mówił szef resortu finansów - przed rozmową prezesa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem. Poinformował, że 16 sierpnia ub.r. projekt trafił natomiast do konsultacji zewnętrznych, czyli społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Szef MF wyjaśnił, że zapis projektu dotyczący możliwości sprzedaży papierów wartościowych poza operacjami otwartego rynku był od początku w pracach nad zmianą ustawy o NBP. - Znalazł się w projekcie przekazanym w marcu, pojawiał się w wersji założeń w ustaleniach wewnętrznych i zewnętrznych - podkreślił.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Szczurek mówił, że Jacek Rostowski zatwierdzał 8 listopada 2013 r. razem z kierownictwem resortu finansów podstawowe ustalenia konferencji uzgodnieniowej ws. projektu z 9 października ub.r. Wówczas jego zdaniem wszystkie najważniejsze kwestie zostały ustalone.
Chodzi o zapis, który stanowi, że bank centralny otrzyma możliwość kupna oraz sprzedaży - z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych - dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.
Jak wskazano w projekcie, zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE (TFUE) nabywanie na rynku pierwotnym obligacji skarbowych przez banki centralne wszystkich państw Unii jest zabroniony. Zakaz ten nie obejmuje natomiast zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym. Monitoringiem takich transakcji zajmuje się Europejski Bank Centralny, który pilnuje, by nie stały się one formą pośredniego finansowania budżetu państwa czy sektora publicznego.
- Uwzględniając powyższe, w świetle postanowień TFUE, nabywanie obligacji skarbowych przez NBP na rynku wtórnym jest - co do zasady - dopuszczalne, dla realizacji ustawowych jego zadań, w szczególności zadań w zakresie prowadzonej polityki pieniężnej oraz działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego (...) - napisano w projekcie.

"Nie rozmawiałem z Belką przed objęciem stanowiska ministra finansów"

W opublikowanej przez "Wprost" rozmowie z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem z lipca 2013 r. prezes NBP mówił m.in. o potrzebie dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego i zastąpienia go "technicznym" ministrem, nie politykiem. Szczurek sprawuje urząd od listopada 2013 r.
Minister finansów zapewnił we wtorek, że nie rozmawiał z Belką przed objęciem stanowiska ministra finansów, nie spotykał się też z nim prywatnie. Dodał, że obecnie spotyka się z nim tylko służbowo. - Prowadzi się lepszą politykę monetarną, jak wie się, co zamierza minister finansów. Prowadzi się lepszą politykę fiskalną, kiedy zna się opinię NBP na temat stanu gospodarki - przekonywał.
- Ani bycie ministrem technicznym, ani bycie ministrem apolitycznym, ani bycie ministrem z zacięciem patriotycznym - nie stanowią dla mnie obelg - zaznaczył.

Ekonomiści oceniają zmiany w ustawie o NBP >>>

Przyjęty we wtorek projekt daje bankowi centralnemu możliwość - z unijnymi ograniczeniami - kupna i sprzedaży dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym. W nowelizacji jest też mowa o rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. Jedną trzecią jej składu powoływano by co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat.

Szczurek poinformował, że przygotowano szczegółowe kalendarium prac dotyczących projektu zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Dodał, że w kalendarium są zawarte wszystkie dokumenty, "a więc kolejne wersje tego projektu, a także uwagi komentujących, notatki wewnętrzne, wynik protokołu".

IAR/PAP, awi