Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 18.06.2014

Składki ZUS od umów zleceń. Jest porozumienie związków zawodowych i pracodawców

Związki zawodowe i część pracodawców popierają oskładkowanie umów zleceń. Chcą powiązania tych zmian z nowelizacją prawa zamówień publicznych, która miałaby zobowiązywać do zatrudniania na umowę o pracę.
Składki ZUS od umów zleceń. Jest porozumienie związków zawodowych i pracodawcówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O oskładkowaniu umów zleceń na antenie Radiowej Jedynki mówili goście audycji Po pierwsze ekonomia: Jan Guz, przewodniczący OPZZ, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza polskiego Radia/
Czytaj także

Problem tzw. umów śmieciowych często wiąże się z zamówieniami publicznymi, w których wygrywają najtańsze oferty. Zwycięskie firmy, aby zaoszczędzić, zatrudniają pracowników na umowy śmieciowe.

Oskładkowanie umów zleceń: komu pomoże, komu zaszkodzi >>>

- Nie może być tak, że wypłacane są pieniądze poza systemem podatkowym. Jeżeli tak będzie, to ustawa o zamówieniach publicznych wspiera szarą strefę – uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Potrzebne długie vacatio legis

Wprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń powinno się odbyć z odpowiednio długim vacatio legis, nie krótszym niż 12 miesięcy, uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

- Firmy mają zawarte często 2 – 3 letnie kontrakty, których warunków nie będą mogły zmienić. Zatrudniają również pracowników na umowy zlecenia. Znajdą się zatem w pułapce, bo nie będą mogły podwyższyć cen świadczonych usług, a jednocześnie za pracowników będą musiały zapłacić odpowiednio wyższe składki na ubezpieczenie społeczne – wyjaśnia Mordasewicz.

Wzrosną koszty pracy

Oskładkowanie umów zleceń podwyższy i tak już wysokie koszty pracy. To z kolei nie poprawi sytuacji na rynku – komentuje Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

- Wyższe koszty oznaczają, że jesteśmy mniej konkurencyjni (przedsiębiorcy – przyp. red.). W konsekwencji możemy mniej sprzedać towaru, więc będziemy mniej produkować. Z pewnością odczujemy to na rynku pracy, który od roku specjalnie się nie poprawia, mimo pozytywnych sygnałów, które docierały do nas w ubiegłych kwartałach – uważa Woźniak.

Ryzyko wzrostu szarej strefy

Istnieje też ryzyko wzrostu szarej strefy, dodaje Mordasewicz.

- Część nieuczciwych pracodawców przesunie pracowników do szarej strefy. W momencie, kiedy pracownika zatrudniamy oficjalnie, jeżeli wliczymy składki na ubezpieczenie społeczne, podatek dochodowy, urlop, absencję chorobową, to koszt pracy dla pracodawcy jest dwa razy wyższy niż to, co pracownik dostaje do ręki. W związku z tym korzyść z zatrudniania na czarno jest bardzo duża – mówi Mordasewicz.

Porozumienie w sprawie oskładkowania umów zleceń i nowelizacji prawa zamówień publicznych podpisały OPZZ, NSZZ „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych razem z Konfederacją Lewiatan. Związkiem Rzemiosła Polskiego i BCC. To ważne porozumienie, biorąc pod uwagę, że blisko rok temu organizacje związkowe zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej.

Karolina Mózgowiec, awi