Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Borys 20.06.2014

Specjaliści i menedżerowie mogą przebierać w ofertach pracy. "Jest nieźle, będzie lepiej"

Bezrobocie może spaść pod koniec roku do poziomu 12%. Szczególnie może cieszyć to osoby zajmujące stanowiska specjalistów. Oni już przebierają w ofertach.
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesCzęsto początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • O rynku pracy i bezrobociu mówi Artur Skiba, prezes firmy rekrutacyjnej Antal International w PR24 /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Widoczna od kilku miesięcy poprawa na rynku pracy może szczególnie cieszyć specjalistów i menedżerów. Oni już od dobrych kilku miesięcy mogli przebierać w ofertach. Wyjątek stanowiło budownictwo. Poza tym było nieźle ocenia Artur Skiba, prezes firmy rekrutacyjnej Antal International. - A w tym momencie jest jeszcze lepiej. W większości sektorów możemy mówić o rynku pracownika - dodaje. Także w bankowości, gdzie jeszcze niedawno dochodziło do sporych redukcji etatów.

Poprawia się z resztą sytuacja na całym rynku pracy. W ocenie eksperta w ostatnim kwartale tego roku możliwy jest spadek bezrobocia do poziomu 12%.

Co drugi specjalista szuka pracy

Jak wynika z najnowszego raportu, aż połowa osób zajmująca w firmach specjalistyczne stanowiska zamierza zmienić pracę. To dużo. Ale uwagę zwraca jeszcze jedna liczba. Zaledwie co czwarta osoba przegląda oferty pracy. Pozostali czekają na kontakt od firmy rekrutacyjnej, czy bezpośrednio od potencjalnie nowego pracodawcy. - Jest to wyzwanie dla firm, które chcą pozyskać takich pracowników, bo to oznacza, że same ogłoszenia nie do końca się sprawdzają - wyjaśnia Artur Skiba.

Informatycy najbardziej poszukiwani

Żadnych problemów ze znalezieniem nowego miejsca pracy nie powinni dziś mieć informatycy. Oni dostają najwięcej zaproszeń do udziału w procesie rekrutacyjnym. W ciągu ostatniego roku średnio 9. W tym zestawieniu nieco niżej znajdują się inżynierowie, eksperci z zakresu logistyki i zarządzania zasobami ludzkimi oraz finansiści.

Zaczynasz karierę?

W zupełnie innej sytuacji są dziś osoby, które dopiero skończyły edukację i stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Aż co czwarty absolwent wyższej uczelnie przez rok od ukończenia studiów nie może znaleźć pierwszej pracy.

- Zachęcam tych młodych ludzi do spojrzenia na najbliższych kilka lat, jak na przedsięwzięcie - radzi gość Polskiego Radia 24. I podaje przykład. Wyjazd za granicę może na początku okazać się lepszym rozwiązaniem pod kątem osiąganych zarobków. Ale w dłuższej perspektywie bardziej opłacić się może staż w krajowej firmie, a później dalsza wspinaczka po szczeblach kariery.

Krzysztof Rzyman, abo