Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 01.07.2014

Roaming: od 1 lipca można zmienić operatora. Jak to zrobić?

1 lipca to nie tylko pierwszy dzień tańszego roamingu w Unii Europejskiej. Od wtorku operatorzy muszą umożliwić abonentom skorzystanie z alternatywnego dostawcy usług roamingowych.
Roaming: od 1 lipca można zmienić operatora. Jak to zrobić?Glowimages.com
Posłuchaj
  • Redaktor naczelny portalu Telepolis.pl Witold Tomaszewski o zmianie operatora po 1 lipca (IAR)
  • Rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Dawid Piekarz: operatorów alternatywnych praktycznie nie ma (IAR)
Czytaj także

Redaktor naczelny portalu Telepolis.pl, Witold Tomaszewski podkreśla, że to kolejne, poza obniżeniem stawek roamingu, działanie Komisji Europejskiej na korzyść abonentów.

Jak wygląda procedura? Idziemy do alternatywnego zagranicznego operatora, który podpisał umowę z naszym, w kraju. Jeżeli zagraniczna firma ma lepsze stawki roamingu niż nasz operator, możemy zdecydować się na zmianę.

Roaming: kto skorzysta na obniżce stawek od 1 lipca? >>>

Rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dawid Piekarz uważa, że ta regulacja Komisji Europejskiej nie wpłynie na obniżkę kosztów. Rozmówca Polskiego Radia 24 dodaje, że na polskim rynku nie ma jeszcze operatorów, którzy zdecydowaliby się oferować alternatywne usługi i ze względu na koszty w najbliższych miesiącach ich nie będzie.

Roaming po 1 lipca: ile zapłacimy za rozmowy telefoniczne i Internet za granicą? >>>
Zmiana operatora będzie możliwa nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także na terenie Norwegii, Islandii oraz Lichtensteinu. Nowe regulacje będą obowiązywać przez półtora roku. Od połowy grudnia 2015 roku roaming we wspólnocie ma zostać zniesiony.

Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej: nie ma powodu, dla którego roaming jest drogi.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi