Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 01.07.2014

Roaming: kto skorzysta na obniżce stawek od 1 lipca?

Dobra wiadomość dla dzwoniących zza granicy do kraju. Zniesienia roamingu w Unii Europejskiej możemy spodziewać się za półtora roku, ale już od 1 lipca mieszkańcy wspólnoty mogą liczyć na obniżone stawki za połączenia wewnątrz UE.
Posłuchaj
  • Obniżki opłat roamingowych - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
  • Kto skorzysta na obniżce stawek roamingu - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

W Unii Europejskiej wchodzą nowe stawki roamingowe. Za połączenie wychodzące zapłacimy nie więcej niż 97 groszy (19 eurocentów bez VAT), za połączenia przychodzące maksymalnie 25 groszy (5 eurocentów bez VAT), SMS to wydatek 31 groszy (6 eurocentów bez VAT), a koszt 1 MB danych i MMS to 1 złoty i 2 grosze (20 eurocentów bez VAT).

Roaming po 1 lipca: ile zapłacimy za rozmowy telefoniczne i Internet za granicą? >>>
Sekretarz Generalny Polskiej Izby Turystyki Tomasz Rosset przytacza dane Komisji Europejskiej, według których około 28 procent osób wyłącza swoje komórki podczas zagranicznych wyjazdów. Rosset wyjaśnia, że turyści zabezpieczają się w ten sposób, obawiając się niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za korzystanie w usług telekomunikacyjnych za granicą. Najprostszą formą ochrony przed wysokimi cenami połączeń jest wyłączenie aparatu telefonicznego.

Obniżka korzystana dla klientów i operatorów
Obniżka stawek roamingowych jest korzystna nie tylko dla turystów, ale także dla firm, które operują w różnych krajach. Zdaniem Tomasza Szymanowskiego z firmy serwersms.pl, zarówno obniżka, jak i zniesienie roamingu otwiera przed firmami nowe perspektywy. Likwidacja tej bariery spowoduje, że firmy będą chętniej kontaktować się ze swoimi klientami za granicą. Mowa między innymi o usługach wykupionych lub dostarczanych drogą SMS. Szymanowski dodał, że zmniejszenie stawek roamingowych spowoduje, że Polacy pracujący za granicą chętniej będą korzystać z telefonów i numerów zarejestrowanych nad Wisłą.
Około 300 mln użytkowników telefonów nie decyduje się na usługi firm telekomunikacyjnych, wynika z szacunków Komisji Europejskiej. To konsekwencja politycy cenowej operatorów. Bruksela szacuje, że w porównaniu z rokiem 2007 ceny za różne usługi roamingowe spadły o 80 do 90 procent.

Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej: nie ma powodu, dla którego roaming jest drogi.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi