Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 22.07.2014

Urlop z kartą w portfelu nad polskim morzem

95 proc. ankietowanych deklaruje, że w tym roku wyjedzie na wakacje. Aż 84 proc. z nich wakacje zorganizuje samodzielnie, tylko 16 proc. skorzysta z biura podróży. 69 proc. za najbardziej niezbędną rzecz w podróży uznaje aparat fotograficzny. Na drugim miejscu jest… karta płatnicza – tak wynika z najnowszego raportu „Polacy w podróży 2014”.
(Zdjęcie ilustracyjne)(Zdjęcie ilustracyjne)Wikipedia/Argonowski/C.C 3.0
Posłuchaj
  • O planach wakacyjnych Polaków mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Jaroszek, dziennikarz ekonomiczny /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wakacje spędzamy głównie w Polsce, wybór pada najczęściej na polskie morze i góry, rzadziej na jeziora. Spośród zagranicznych krajów najczęściej odwiedzamy Hiszpanię, Włochy, Grecję oraz Chorwację. Tylko 16 proc. deklaruje korzystanie z biur podróży, aż 84 proc. ankietowanych wakacje zorganizuje samodzielnie. Jak pokazuje badanie, wolimy sami dobierać poszczególne usługi niż zdać się na gotowe oferty. - 25 proc. Polaków pojedzie na wakacje autem, a aż 62 proc. wybierze samolot – tłumaczy Tomasz Jaroszek, dziennikarz ekonomiczny, powołując się na raport z Diners Club Polska.

Wakacje mają być bezpieczne

Niezależnie od miejsca wypoczynku, dbamy o bezpieczeństwo. Polacy wykupując masowo ubezpieczenia, deklarują, że najważniejsze jest dla nich ewentualne pokrycie kosztów leczenia oraz nieprzewidziane koszty podróży. Aż 89 proc. ankietowanych uznało to za najważniejszy element w zakresie ubezpieczenia na czas podróży. Kolejne obawy to utrata bagażu, dokumentów, koszty akcji ratowniczej oraz śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Plastikowe pieniądze na wakacjach

Badanie wyraźnie pokazało, że często płacimy bezgotówkowo, także ze względu na wygodę – tłumaczy Tomasz Jaroszek.  Ponad połowa ankietowanych preferuje kartę płatniczą zamiast gotówki. Co ciekawe, bierzemy ją w podróż na wszelki wypadek, nawet jeśli płacimy częściej gotówką. Aż 66 proc. badanych uznało kartę płatniczą za niezbędną w podróży. Jedyny przedmiot, który uzyskał lepszy wynik to aparat fotograficzny – aż 69 proc. Dopiero na dalszych pozycjach uznajemy za niezbędny telefon z dostępem do Internetu i zapas gotówki.

Justyna Golonko