Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.08.2014

Leżenie plackiem na plaży? To już nie dla większości Polaków

Z badań pracowni PBS wynika, że większość Polaków, bo ponad 64 proc., spędzi swój urlop w kraju, a ponad 80 proc. ankietowanych twierdzi, że będzie to wypoczynek aktywny.
Leżenie plackiem na plaży? To już nie dla większości PolakówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O aktywnym wypoczynku mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Kornel Piesio z portalu prezentmarzen.com /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Polacy podchodzą do swojego wypoczynku w sposób coraz bardziej świadomy. Nie interesuje ich tylko leżenie na plaży i opalanie się. Chcą przez ten dwu- czy trzytygodniowy urlop wypocząć aktywnie - mówi Kornel Piesio z portalu prezentmarzen.com.

Chodzi zarówno o aktywność fizyczną, ale również, jak wyjaśnia Piesio, o to, żeby zrobić coś ciekawego w czasie tego wypoczynku, wypełnić swój wolny czas atrakcjami, które dostarczą wrażeń, emocji, spowodują wzrost adrenaliny.

Najpopularniejsze wakacyjne sporty

Z naszych badań wynika, że coraz popularniejsze jest wśród Polaków bieganie, również jazda rowerem, wszelkie aktywności w wodzie: pływanie kajakiem czy rowerem wodnym – mówi Piesio.

Dodatkowe koszty za aktywny wypoczynek

Polacy coraz częściej są skłonni ponieść dodatkowe wydatki, poza tymi przeznaczonymi na sam wakacyjny wyjazd, właśnie na aktywny wypoczynek.

Te wydatki są już chyba wliczone w każdy budżet wycieczkowy – zauważa Piesio.

Aktywny wypoczynek nie tylko dla młodych

Najczęściej chęć aktywnego spędzania wypoczynku deklarują ludzie młodzi, między 25 a 45 rokiem życia, informuje ekspert.

- To wynika ze zmiany stylu życia. Coraz aktywniej żyjemy i coraz aktywniej wypoczywamy – tłumaczy Piesio. - Zauważamy też trend, że ludzie starsi, po 45. roku życia, a nawet, jak pokazują badania, po 60. roku życia, również korzystają z aktywnych form wypoczynku, ponieważ leżenie plackiem na plaży po pewnym czasie się nudzi – dodaje.

Polacy coraz częściej sięgają po takie dyscypliny sportowe, jak skysurfing, nurkowanie, loty paralotnią czy balonem, które nie należą do najtańszych, ale zapewniają spory skok adrenaliny.

Elżbieta Mamos, awi