Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 12.08.2014

Rosyjskie embargo uderza w producentów papryki

Pełnia zbiorów i zamiast zysków, liczenie strat. Producenci papryki, której 40 procent trafiało na rosyjski rynek, czekają na wsparcie samorządów i pomoc ministra rolnictwa.
Rosyjskie embargo uderza w producentów papryki Glow Images/East News
Posłuchaj
  • papryka pod "ministerialnym nadzorem", relacja (IAR) Orzeł
Czytaj także

Papryka ma wiele zalet. Jest zdrowa i bogata w witaminę C. Ma też wadę. Warzywo jest nietrwałe. Tak jak jabłko może przetrwać w chłodni nawet rok, to papryka ma zaledwie tydzień, by trafić do przetwórni albo na stół.

Bardzo tania papryka

Embargo spowodowało, że 40 procent zbiorów, które trafiało na rosyjski rynek, zostaje w Polsce. W skupach dramatycznie spadła cena warzywa. Jeszcze pod koniec lipca za kilogram papryki płacono 3 złote 50 groszy. Teraz mniej niż połowę tej ceny.

Dlatego- jak mówi Roman Sobczak, prezes Grupy Producentów Warzyw i Owoców "Polska Papryka"- zamknięcie ryków wschodnich to wielki problem, bo znalezienie odbiorów w innych częściach świata nie jest łatwe.

Mało trwałe warzywo
Na przykład transport do Azji zajmuje około ośmiu dni. Po takim czasie papryka nadaje się jeszcze do jedzenie, ale do handlu- raczej nie.
85 procent krajowej produkcji papryki pochodzi z zachodniej części regionu radomskiego. Dziennie zbiera się jej około 400 ton.
IAR, abo