Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 05.09.2014

Tusk: Bieńkowska będzie komisarzem nie tylko ds. jednolitego rynku wewnętrznego UE

Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem Unii Europejskiej do spraw jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Jak jednak wyjaśnia premier, jej kompetencje będą szersze niż dotychczasowego komisarza.
Elżbieta BieńkowskaElżbieta Bieńkowska mrr.gov.pl
Posłuchaj
  • Premier Donald Tusk: Bieńkowska komisarzem rynku wewnętrznego UE (IAR)
  • Premier Donald Tusk o zakresie obowiązków Elżbiety Bieńkowskiej w KE (IAR)
  • Paweł Świeboda - prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA (IAR): Elżbieta Bieńkowska będzie jedną z głównych postaci Komisji Europejskiej
  • Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin (IAR): naszą ambicją jest objęcie jednej z ekonomicznych tek. Podkreślił jednak, że decyzje należą do szefa Komisji Europejskiej
Czytaj także

Premier Donald Tusk precyzuje komepetencje komisarz Bieńkowskiej. Pani wicepremier obejmie tekę komisarza, którego kompetencje będą szersze niż tylko jednolity wewnętrzny rynek.
Szef rządu wyjaśnił, że Jean-Claude Juncker planuje zmianę struktrury Komisji Europejskiej i nie wszystkie teki komisarzy będą odpowiadać tym, które są obecnie. Kompetencje komisarz Bieńkowskiej obejmą rynek wewnętrzny, ale także przemysł, małe przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość.

Jak mówił, obecna wicepremier i minister infrastruktury będzie odpowiedzialna za takie kwestie jak europejski przemysł, jednolity rynek czy sprawy związane z małymi przedsiębiorstwami. Tusk zaznaczył, że kandydaturę Elżbiety Bieńkowskiej przyjęto nie ze względu na płeć, ale na kompetencje, które - jak się wyraził - są nadzwyczajne. Premier powiedział też, że objęcie przez nią nowej funkcji będzie użyteczne dla Polski.
Nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę od listopada. Wcześniej jej skład musi być jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski.

Donald Tusk: Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego

TVN24/x-news

Jeden z najważniejszych resortów
W obecnej Komisji rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.
Barnier proponował np. zwiększone gwarancje dla klientów niewypłacalnych banków, czy regulacje dotyczące agencji ratingowych, które obarczane były częścią odpowiedzialności za kryzys finansowy i spadek zaufania do euro. Podczas jego kadencji KE zaproponowała też nowe zasady restrukturyzacji i likwidacji banków w UE. Dzięki nim podatnicy mają być chronieni przed kosztami złych decyzji bankierów.

Głównym zadaniem usuwanie barier we wspólnym rynku
Usuwanie barier we wspólnym rynku, co będzie prawdopodobnie głównym zadaniem Bieńkowskiej, mogą dotyczyć każdego mieszkańca UE. Tak było, gdy zaproponowano utworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego SEPA, w którym elektroniczne przelewy w euro docierają do odbiorcy najpóźniej na drugi dzień roboczy w całej UE.
Decyzje komisarza ds. wspólnego rynku i usług dotyczą też firm. Przykładowo, dzięki wprowadzeniu w UE jednolitego patentu przedsiębiorcy będą mogli załatwić formalności związane z ochroną patentową w jednym miejscu, a nie w każdym z krajów członkowskich osobno. Wprawdzie prace w tej sprawie ukończono na poziomie instytucji UE, ale aby regulacja weszła w życie, konieczna jest jeszcze ratyfikacja umowy ws. utworzenia sądu patentowego ze strony państw członkowskich.
Podstawą utworzenia jednolitego rynku europejskiego było umożliwienie swobodnego przepływu dóbr, kapitału, usług i siły roboczej wewnętrznych krajów UE. Budowa jednolitego rynku do dziś się jednak nie zakończyła, bo w Unii brakuje pełnej swobody przepływu usług. Za wyzwanie, z którym być może będzie musiała sobie radzić Bieńkowska uchodzi też budowa jednolitego rynku cyfrowego.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi