Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.09.2014

Bezrobocie wśród osób młodych spada. Czy ta tendencja się utrzyma?

Spadek bezrobocia wśród ludzi młodych to tendencja, która utrzymuje się od października ubiegłego roku. W urzędach pracy jest obecnie zarejestrowanych 310 tysięcy bezrobotnych do 25. roku życia, a rok temu było ich o 75 tys. więcej.
PracaPracaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O spadku bezrobocia wśród osób młodych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Monika Zaręba, ekspertka organizacji Pracodawcy RP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jak podkreśla Monika Zaręba, ekspertka organizacji Pracodawcy RP, korzystne zmiany zaszły dzięki zastosowaniu kilku mechanizmów.

- Pojawiło się sporo nowych instrumentów, skierowanych do osób do 30. roku życia. Weszły one w życie na początku maja tego roku. Do najważniejszych rozwiązań należy zaliczyć bon stażowy, bon zatrudnieniowy, bon na zasiedlenie, ale również preferencyjne pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej czy też zwolnienie pracodawców przez pewien okres z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – mówi Zaręba.

Wprowadzone  mechanizmy mogą mieć różne zastosowania i być przydatne w zależności od sytuacji osoby bezrobotnej.

- Każde z tych narzędzi ma swoje zalety. Dla osób, które mają pomysł na biznes, które są przedsiębiorcze, z pewnością warte uwagi są preferencyjne pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej. Zwłaszcza że jednocześnie możliwe jest uzyskanie dofinansowania na szkolenie w zakresie prowadzenia firmy – wyjaśnia Zaręba.

Poprawa sytuacji gospodarczej

Zdaniem ekspertki spadek bezrobocia wśród młodych trzeba też oceniać, biorąc pod uwagę inne czynniki.

- Ogólnie poprawiła się sytuacja gospodarcza w kraju. Zwiększył się optymizm pracodawców – ocenia Zaręba.

Bezrobocie spada również dzięki środkom unijnym

Ekspertka uważa, że w dłuższej perspektywie bezrobocie wśród młodzieży będzie się zmniejszać, do czego przyczynią się środki unijne.

- Między innymi z tych środków finansowane są częściowo nasze instrumenty wsparcia stosowane przez urzędy pracy. Również dzięki tym pieniądzom z UE realizowane są programy aktywizacyjne skierowane do osób młodych – wyjaśnia Zaręba.

Ożywienie gospodarcze przekłada się na rynek pracy. Spada bezrobocie nie tylko wśród młodych, lecz także w innych grupach. Z najnowszych szacunków resortu pracy wynika, że bezrobocie w sierpniu spadło o dwie dziesiąte punktu procentowego do poziomu jedenaście i siedem dziesiątych procent. Sierpień był siódmym z rzędu miesiącem spadku liczby osób bez pracy.

Justyna Golonko, awi