Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.09.2014

Biznes włącza się do walki z bezrobociem wśród młodych

Biznes powinien włączać się w przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodych. Plan, jak w tym pomóc, ma m.in. koncern Nestlé, który do 2016 roku chce zatrudnić 10 tys. młodych Europejczyków, a kolejnych 10 tys. przyjąć na staże i praktyki.
PracaPracaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O walce z bezrobociem wśród młodych mówili w radiowej Jedynce goście audycji po pierwsze ekonomia: Mariola Raudo z polskiego oddziału Nestlé, dyrektor personalny w grupie Raben Sylwia Gołuchowska i Michał Misztal z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W Polsce program zatrudnienia i praktyk obejmie 800 młodych osób, mówi Mariola Raudo z polskiego oddziału Nestlé.

- Inicjatywa składa się z czterech filarów. Jednym z nich jest danie szansy zatrudnienia młodym osobom. Drugim filarem jest oferta praktyk i staży. Trzeci to tzw. gotowość do pracy, gdzie mówimy o szeroko pojętym doradztwie zawodowym. Czwartym jest tzw. budowanie sojuszu dla młodych, gdzie zapraszamy do tej inicjatywy naszych dostawców oraz wszystkie inne podmioty, które mają szanse wyjść z propozycjami dla młodzieży – wyjaśnia Raudo.

Studia dualne

Przedsiębiorcy we współpracy z uczelniami oferują także studia dualne, dodaje dyrektor personalny w grupie Raben Sylwia Gołuchowska.

- Jest to nowość. Projekt realizujemy wspólnie z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu. Kilku studentów już rozpoczęło tego typu studia. Na nich częściowo się studiuje, a częściowo się pracuje. Staż jest długi, nawet kilkuletni,  i obejmuje różne działy – wyjaśnia Raben.

Patronat merytoryczny

Firma startuje też z programem patronatu merytorycznego w liceach, technikach ekonomicznych i logistycznych.

- W ramach tego merytorycznego patronatu chcemy się dzielić wiedzą i doświadczeniem, organizować prelekcje i wykłady w szkołach. Chcemy również zapraszać uczniów do nas, żeby zobaczyli, jak wygląda praca w naszej firmie, dając im szansę dowiedzenia się, czego oczekuje rynek, jaki jest wymagany profil zawodowy – dodaje ekspertka.

Własny biznes

Michał Misztal z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przekonuje, że receptą na bezrobocie jest też własny biznes. Na początku ze wsparciem sieci AIP.

- Każdy student ma możliwość założenia własnej firmy i sprawdzenia na preferencyjnych warunkach własnego pomysłu na biznes. Dzięki temu nie tylko sam znajdzie zajęcie, ale także może dać zatrudnienie innym ludziom. Nie każda firma odniesie sukces, ale prowadzenie jej w ramach AIP zmniejszy koszty porażki – wyjaśnia Misztal.

Z bezrobociem wśród młodych walczy także Komisja Europejska. Na ten cel w ciągu dwóch lat przeznacza 10 mld euro.

Karolina Mózgowiec, awi