Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 20.09.2014

Mateusz Szczurek zostaje w ministerstwie finansów. To dobrze? Ekonomiści oceniają

Mateusz Szczurek pozostanie na stanowisku szefa Ministerstwa Finansów. Za jego kadencji MF przygotowało m.in. projekt podwyższający ulgi podatkowe na dzieci i regulacje umożliwiające stworzenie rejestru dłużników podatkowych.
Minister Finansów Mateusz SzczurekMinister Finansów Mateusz Szczurek Materiały prasowe, Ministerstwo Finansów
Posłuchaj
  • Ewa Kopacz przedstawiając nazwiska nowych ministrów, mówiła, że zależało jej na stworzeniu gabinetu jedności i kompetencji (IAR)
  • Ewa Kopacz do nowych ministrów: będę ostrym recenzentem waszych działań (IAR)
  • Doktor Marek Dietl ze Szkoły Głównej Handlowej: to jest rząd na rok (IAR)
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos: minister Szczurek do tej pory dobrze radził sobie z deficytem (IAR)
  • Marek Wołos: Mateusz Szczurek jest dobrze postrzegany przez międzynarodowych inwestorów (IAR)
Czytaj także

Ewa Kopacz nazwała ministra finansów "bardzo ważną osobą" w przyszłym rządzie. Według niej Mateusz Szczurek to "strażnik polskich finansów publicznych". - Ja mu zaufałam, Polacy zaufają mu na pewno - podkreśliła, przedstawiając w piątek skład swego przyszłego rządu . - Jest bardzo odpowiedzialny, każdą decyzję, którą podejmuje, rozważa na kilka sposobów, przelicza, liczy, nie śpi po nocach - przekonywała.

Źródło: TVN24/x-news

Szczurek został szefem resortu finansów w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej był jednym ze znanych komentatorów ekonomicznych, jako główny ekonomista ING Banku Śląskiego, a od marca 2011 r. główny ekonomista ING na Europę Środkową i Wschodnią.

Cel: zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarki
Zaraz po objęciu stanowiska szefa MF zapowiedział wprowadzenie zmian, które z jednej strony miałyby uczynić fiskusa bardziej przyjaznym podatnikom, a z drugiej pozwoliłyby skuteczniej ścigać oszustów podatkowych i obniżyć relację deficytu sektora finansów publicznych do PKB.

Rząd na kryzysowe czasy. Przed nim wyzwania: budżet, fundusze europejskie >>>
Zwrócił uwagę, że jego celem jest zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarki, ale także zapewnienie, "aby ten skok nie okazał się krótkotrwały, nie okazał się skokiem w przepaść". Zaznaczył, że chodzi o dbałość o stan finansów publicznych. Według ministra zbilansowana polityka fiskalna to podstawa, której wielu krajom w Europie brakuje.

Projekty przygotowane w MF za jego kadencji
Kierowane przez Szczurka ministerstwo przygotowało zmiany w prawie, które pozwolą zbudować system, w którym administracja podatkowa będzie wyręczać niektórych podatników w obowiązku wypełniania PIT-ów. Zdecydowano też, że powstanie ogólnodostępny rejestr dłużników, którzy zalegają z zapłatą np. podatków, ceł, czy składek. Dobrowolne regulowanie zaległości podatkowych ma być premiowane zapłatą niższych odsetek, podczas gdy ci, którzy będą ukrywać dochody, zapłacą wyższe odsetki. Dyscyplinować podatników będzie także klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Natomiast przygotowywana loteria paragonowa miałaby motywować konsumentów do odbierania paragonów ze sklepów.
Nowy minister ogłosił też przygotowania do prac nad nową ordynacją podatkową. Nie ukrywał, że ze względu na obszerną materię potrwają one latami, ale premier Donald Tusk oświadczył, że nie będzie go popędzał. Szczurek podkreślał, że przedsiębiorcom trzeba stworzyć warunki, aby swój potencjał innowacyjny i swoją energię kierowali na prawdziwe innowacje, a nie na przykład na omijanie podatków. - To jest zadanie długotrwałe, to jest ciągła praca, której również musimy się podjąć - zaznaczył.
W tej sprawie zdecydowano, że przygotowaniem projektu zajmie się specjalnie do tego celu powołana Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego.
Wszechstronne wykształcenie
Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na University of Sussex w 2005 r., a tematem jego pracy były kryzysy i płynność międzynarodowa. W 1998 r. i 2007 r. odbył kursy ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie.
W latach 1994-1997 brał udział we wspólnym programie i uzyskał tytuł Bachelor of Arts Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University in the City of New York, School of International and Public Affairs. W 1997 uzyskał tytuł Master of Arts z ekonomii międzynarodowej University of Sussex.
Przez wiele lat związany z bankiem ING. W latach 1997-2011 Szczurek był ekonomistą ING Barings oraz głównym ekonomistą ING Banku Śląskiego. W marcu 2011 r. został głównym ekonomistą ING na Europę Środkową i Wschodnią.
Wykłada ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex i Goethe Business School we Frankfurcie.
Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Gomułka o nowym rządzie: Szczurek ma budżet do obrony

Główny ekonomista BCC Stanisław Gomułka ocenił skład nowego rządu Ewy Kopacz.

Nowa pani minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak jest mi nieznana ani osobiście, ani z działalności, więc to jakby taki eksperyment. Pani premier ją dobrze zna, ma do niej zaufanie i może się okazać dobrym ministrem. To jest jedna z najbardziej ryzykownych decyzji - powiedział.
- Pozostawienie na stanowisku ministra finansów Mateusza Szczurka specjalnie nie dziwi. W końcu jest w znaczącym stopniu autorem ustawy budżetowej na przyszły rok i będzie odpowiedzialny za obronę tej ustawy w Sejmie w najbliższych miesiącach. To jest rok przedwyborczy, więc i zmiana ministra niewiele by dała - dodał.

Dietl: rynki finansowe nie lubią zmian

Prócz zmiany na stanowisku ministra Infrastruktury i Rozwoju nie ma kluczowych zmian w ministerstwach gospodarczych, ocenia doktor Marek Dietl ze Szkoły Głównej Handlowej. To dobra decyzja nowej premier Ewy Kopacz w sytuacji, kiedy rząd ma do końca kadencji zaledwie rok - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Marka Dietla, nowy rząd nie przestawi Polski na nowe tory. To jest rząd, który musi charakteryzować dobra organizacja i pracowitość - dodał.
Ważne jest, żeby ministrowie starali się niczego nie zepsuć i sprawnie pracować, ponieważ bieg spraw w większości ministerstw został nadany - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Nie budujmy zbytnich oczekiwań, wobec tego rządu, to jest rząd na rok - dodał doktor Dietl.
Zdaniem eksperta, dobrą wiadomością dla rynków finansowych, które nie lubią częstych zmian, jest decyzja o pozostaniu w rządzie Mateusza Szczurka.

Wołos: polityka ekonomiczna rządu bez zmian

Analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos powiedział, że decyzja o pozostawieniu na stanowisku ministra finansów oznacza kontynuację polityki ekonomicznej rządzącej koalicji. Ekspert wskazuje, że Mateusz Szczurek dobrze radzi sobie z obniżaniem deficytu budżetowego i zarządzaniem długiem publicznym.
Marek Wołos dodaje, że Mateusz Szczurek jest dobrze postrzegany przez międzynarodowych inwestorów. Wskazuje, że na wiadomość o braku zmian na stanowisku ministra finansów pozytywnie zareagowały rynki, o czym świadczy lekkie umocnienie złotego.

Bielski: dobrze, że minister Szczurek zostaje

Mariusz Błaszczak, PiS: to słaby rząd na trudne czasy.

Źródło: TVP/x-news

Rynki finansowe dobrze przyjęły pozostawienie Mateusza Szczurka na stanowisku ministra finansów. Ewa Kopacz poinformowała, że w jej rządzie znajdzie się dla niego miejsce.
Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wskazuje, że ta decyzja gwarantuje kontynuację dotychczasowej polityki, co pozwoli na spokojne przyjęcie przyszłorocznego budżetu. Ekspert dodaje, że na rok przed wyborami nie należy się spodziewać żadnych rewolucji w finansach publicznych.

IAR/PAP, awi