Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 09.10.2014

KRUS: noszenie odblasków na drogach wiejskich może uratować życie

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadziła dla wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza strefą zabudowaną obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Wypadek na drodzeWypadek na drodzeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O obowiązku noszenia odblasków mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wejście w życie nowych przepisów pozwala mieć nadzieję, że zmniejszy się liczba wypadków drogowych zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od wielu lat propaguje wśród rolników hasło „Widoczny bardziej bezpieczny” i zachęca ich do noszenia odblasków. Pracownicy KRUS podczas działań prewencyjnych przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Rolnicy i ich rodziny są również zaopatrywani przez Kasę w elementy odblaskowe podczas szkoleń czy konkursów. Są to najczęściej kamizelki, opaski, breloki, różnego rodzaju torby i worki na buty – wyjaśnia Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS.

Noszenie odblasków szczególnie ważne na drogach wiejskich

Jak przekonuje ekspertka, noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne na drogach wiejskich.

- Mieszkańcy wsi poruszają się najczęściej po wąskich, nieoświetlonych drogach, bez chodników i poboczy. Po tych drogach przemieszczają się również maszyny rolnicze, ciągniki i często jeżdżą też z dużą prędkością samochody. Osoba poruszająca się po terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, ubrana na ciemno, widoczna jest z odległości ok. 30 metrów. Natomiast ubrana w jasną odzież widoczna jest w świetle reflektorów z dystansu 50 metrów. To odległość, która nie zapewnia bezpieczeństwa pieszemu. Samochód poruszający się z dozwoloną poza terenem zabudowanym prędkością 90 km/h pokonuje w ciągu jednej sekundy 25 metrów, a do zatrzymania potrzebuje 80 metrów. Szansa na podjęcie jakiegokolwiek działania przez kierowcę jest w takiej sytuacji w zasadzie zerowa. Pieszy zaopatrzony w odblaski jest natomiast widoczny z odległości 150 metrów. Daje to kierowcy cenne sekundy na podjęcie odpowiednich działań, czyli hamowanie, ewentualne skręcenie kierownicą. To są sekundy, które w wielu przypadkach ratują życie i zdrowie osobie poruszającej się po jezdni – mówi Bielecka.

Za brak odblasków grozi kara finansowa

Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych, np. poboczem drogi, poza terenem zabudowanym, naraża się na karę finansową.

- Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 31 sierpnia 2014 roku osoba niespełniająca tych wymogów może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł. Brak u poszkodowanego w wypadku odblasków może być również uznany za przyczynienie się do tego zdarzenia, co może z kolei ograniczyć prawo do odszkodowania – wyjaśnia ekspertka.

Jak podkreśla Bielecka, zakup odblasków to wydatek kilku złotych, który może nam uratować życie czy zdrowie.

Dariusz Kwiatkowski, awi