Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 20.11.2014

Oskładkowanie umów-zleceń: jest zgoda Senatu

Było zielone światło od posłów, teraz jest także od senatorów. Senat przyjął projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Chodzi między innymi o oskładkowanie umów-zleceń. Propozycje resortu pracy i polityki społecznej poparli wszyscy 82 senatorowie obecni na głosowaniu.
Oskładkowanie umów-zleceń: jest zgoda SenatuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: dzięki oskładkowaniu umów-zleceń pozycja pracownika będzie mocniejsza (IAR)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz: eliminacja patologii, jaką były zbiegi umów-zleceń (IAR)
  • Sekretarz stanu w ministerstwie pracy, Jacek Męcina mówi, że musimy zacząć dbać o kapitał ludzki, niebawem może go zacząć brakować./IAR/.
  • Z nowelizacji przepisów nie są zadowoleni zatrudniający. Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców obawia się nielegalnych zatrudnień lub w ogóle ich redukcji./IAR/.
Czytaj także

Z wyników głosowania zadowolenie wyraził sekretarz stanu w ministerstwie pracy, Jacek Męcina. Jak wskazuje, odprowadzanie składek od umów cywilno-prawnych ma zapewnić większy komfort pracy. Rynek stanie się bardziej atrakcyjny, a ten stosunek pracy w nowym kształcie nie musi zniechęcać. Oczywiście, gdy jest stosowany w uzasadnionych przypadkach.

Pracodawcy niezadowoleni

Z nowelizacji przepisów nie są zadowoleni zatrudniający. Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców obawia się nielegalnych zatrudnień lub w ogóle ich redukcji. Jako przykłady podaje branże: ochroniarską, firm sprzątających czy małych przedsiębiorstw budowlanych. Jego zdaniem już teraz balansują one na krawędzi "szarej strefy". Dodatkowe, pozapracowe koszty pracy mogą je znacznie osłabić.

Oskładkowanie od 2016 r.

Punktem zapalnym był również okres vacatio legis na wprowadzenie zmian w ustawie w życie. Ostatecznie ustalono, że oskładkowywanie umów cywilno-prawnych na rynku otwartym będzie obowiązywać od 2016 roku.

Według resortu pracy i polityki społecznej, zmiany mają przynieść 650 mln złotych wpływu do kasy ZUS.

Projekt zmian czeka teraz na podpis prezydenta.

Główny cel: położyć tamę "śmieciówkom"

Ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych to główny cel nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Główna zmiana polega na poszerzeniu kręgu osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i  rentowemu.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2016 r. od umów-zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe. Będą one odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej.

Składki od umów-zleceń: ZUS zarobi, pracownik zyska, firmy będą miały duże kłopoty >>>

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że wprowadzenie obowiązku opłacania składek na ZUS przynajmniej od wysokości płacy minimalnej sprawi, że pozycja pracownika będzie silniejsza. Osoby zatrudnione na umowach-zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wyższe będą też ich emerytury, renty czy świadczenia na urlopie macierzyńskim.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: oskładkowanie zwiększy konkurencyjność.

Źródło: TVN24/x-news

Nowe przepisy obejmą członków rad nadzorczych

Nowelizacja przewiduje również, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą członkowie rad nadzorczych. Dotychczas od swoich wynagrodzeń odprowadzali oni jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

Składki na ubezpieczenie społeczne będą opłacane niezależnie od tego, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów, jak również bez względu na to, czy pobierają emerytury lub renty. Podstawę wymiaru składek będzie stanowić przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej, a płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

Oskładkowanie umów zlecania: czy wyższe koszty pracy spadną na pracowników? >>>

Ustawa wprowadza też przepisy, które zapewniają pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym rolników równolegle do ubezpieczenia społecznego w systemie powszechnym, z tytułu wykonywania umowy-zlecenia lub uczestnictwa w radzie nadzorczej, jeżeli dochód z tego tytułu nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia.

Minister pracy: umowy o dzieło oskładkujemy w następnej kolejności.

Źródło: TVN/x-news

IAR/Senat, awi, jk