Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 01.12.2014

Deficyt prądu w Polsce? To możliwy scenariusz

Zdaniem profesora Marka Bartosika, wiceprezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce i członka Komitetu Honorowego II Kongresu Elektryki Polskiej, scenariusza polegającego na trwałym deficycie prądu nie można wykluczyć.
Ziemia to miejsce o skończonych zasobach energetycznychZiemia to miejsce o skończonych zasobach energetycznychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zdaniem profesora Marka Bartosika, wiceprezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce i członka Komitetu Honorowego II Kongresu Elektryki Polskiej, scenariusza polegającego na trwałym deficycie prądu nie można wykluczyć./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Problem ma naturę globalną. Na ile lat wystarczy nam tego, co nazywamy źródłami energii pierwotnej? Na ile lat nam starczy węgla, ropy, gazu czy uranu? Trzeba zdawać sobie sprawę, że Ziemia to miejsce o skończonych zasobach energetycznych. Dlatego jeżeli już teraz nie znajdziemy rozwiązania, które zastąpi dotychczasowe konwencjonalne źródła energii to wszystko, co się wiąże ze stanem bazy wytwórczej energii będzie sprawą wtórną. Tym Kongres się będzie zajmował przez cały rok, do grudnia 2015 roku – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prof. Marek Bartosik.

Jak sprostać wyzwaniom stojącym przed polską energetyką

Na tak postawione pytanie będą szukać odpowiedzi uczestnicy II Kongresu Elektryki Polskiej, który właśnie trwa w Warszawie.

Kongres w jednym miejscu zgromadził największych polskich specjalistów w dziedzinie energetyki. Celem II Kongresu jest zainicjowanie i przeprowadzenie prac nad raportem "Elektryka źródłem wyzwań cywilizacji XXI wieku".

Przez najbliższy rok będą trwały prace redakcyjne nad raportem „Energetyka dla pokoleń”, który ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zapewnić przyszłym pokoleniom przetrwanie na obecnym poziomie cywilizacyjnym. Jak zapewnić im dostęp do zasilania elektrycznego, bo prąd determinuje wszystko.

–Prócz problemu związanego ze źródłami energii pierwotnej, zastanawiamy się na Kongresie nad kwestią związaną z bazą wytwórczą energetyki. Mówimy w tej chwili o trójgeneracji, czyli o wytwarzaniu prądu, ciepła i zimna. Oprócz źródeł zcentralizowanych, tworzących system elektro-energetyczny, mamy też źródła rozproszone, a wśród nich odnawialne. Mamy problemy z odzyskiwaniem i magazynowaniem energii elektrycznej. To wszystko jest na razie w powijakach – tłumaczy prof. Bartosik.

Zdaniem eksperta, problemem jest też relacja pomiędzy ogniwami paliwowymi a gospodarką wodorową. W ubiegłym tygodniu pojawiła się w mediach informacja, że Toyota rusza z produkcją samochodu elektrycznego zasilanego ogniwami wodorowymi. Ekspert pyta – skąd weźmiemy wodór?

– Przy tej gospodarce wodorowej, która jest w Europie i w Polsce, długo takich samochodów nie będzie, bo nie będzie możliwości zatankowania wodoru. To są problemy technologiczne, organizacyjne, logistyczne i ekonomiczne, które musimy rozwiązać – mówi prof. Marek Bartosik.

Zdaniem gościa portalu, raport powinien stanowić silne wsparcie decydentów w podejmowaniu przez nich systemowo spójnych działań, niezbędnych obecnie dla bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju Polski w czasie, kiedy postępująca cyfryzacja i obawa o powszechną dostępność surowców energetycznych stawiają ważne pytania dotyczące przyszłości.

Patronem medialnym II Kongresu Elektryki Polskiej jest Polskie Radio.

Arkadiusz Ekiert