Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.11.2014

Energetyka w Polsce: węgiel, wiatraki, bez atomu

Jak wynika z raportu URE, do 2028 r energetycy chcą oddać do eksploatacji ponad 18 gigawatów nowych mocy wytwórczych, w tym 7,5 obejmie technikę wiatrową.
Elektrownia Pątnów.Elektrownia Pątnów.Wikipedia/Kolanin
Posłuchaj
  • Dlaczego polska energetyka będzie inwestować do 2028 r. w technologie węglowe oraz odnawialne, mniej w jądrowe tłumaczy prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bondo./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

– Niewątpliwie mamy do czynienia ze znaczną poprawą bezpieczeństwa wielkości produkcji energii elektrycznej w stosunku do okresu sprzed kilku lat,  mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bondo. Dzieje się tak dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, niż myślano kilka lat temu, oraz przesunięciu wyłączania starych bloków – mówi prezes URE.

Bilans energetyczny korzystny dzięki mniejszemu zużyciu i przesunięciom wyłączeń

Jak podkreśla, przesuniecie terminów wygaszania starych elektrowni było możliwe dzięki mechanizmom zaproponowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i zostało zaaprobowane przez URE.

Dominacja węgla

Plan na najbliższe 14 lat przewiduje, że w większości nowe inwestycje energetyczne, które będą opalane węglem kamiennym oraz zasilane ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatrowych.

Energetyka jądrowa w fazie badań

Prezes URE pytany o energetykę jądrową i jej miejsce w Polsce wyraził nadzieje, że będzie miała miejsce w całym bilansie energetycznym.

Zauważył jednocześnie, że jest to technologia będąca wciąż w Polsce w fazie prowadzenia badań i określania lokalizacji. Tymczasem jak podkreślił, w raporcie URE znajdują się technologie o dużym stopniu zaawansowania. A ponieważ energetyka jądrowa nie znalazła się jeszcze na tym etapie, stad w raporcie jej nie uwzględniono.

 Aleksandra Tycner, jk