Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 16.03.2015

Wyrwij fiskusowi bat! Pracodawcy RP domagają się lepszego traktowania podatnika

Pracodawcy RP napisali petycję domagającą się przyspieszenia prac sejmowych nad prezydenckim projektem, który ma poprawić sytuację podatnika. Istnieje bowiem obawa, że projekt utknie na dłużej w sejmowych meandrach.
Posłuchaj
  • O tym, że urzędy skarbowe powinny zmienić swój sposób działania w audycji Z kraju i ze świata radowej Jedynki mówił Andrzej Malinowski prezydenta Pracodawców RP (Zuzanna Dąbrowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP petycja ma na celu poinformowanie opinii publicznej, że całkiem mądra i dobra inicjatywa prezydenta Komorowskiego jest już od początku torpedowana, a nawet topiona. - Ten projekt nowelizacji został skierowany do parlamentu w grudniu, w styczniu pewnie z uwagi na karnawał nic się nie działo. Wreszcie Komisja Finansów Publicznych postanowiła, prawdopodobnie na podstawie jednej opinii, mianowicie Krajowej Rady Sądownictwa, przekazać to naszym zdaniem do "zamrażarki”, czyli podkomisji, która zajmuje się monitorowaniem systemu podatkowego – wyjaśnia gość.

Rząd wycofuje się z pomysłu?

Gość przypomina wypowiedź ministra finansów Mateusza Szczurka, który zapowiedział, że się z tą zasadą zgadza, ale chciałby, że by ona była uwzględniona przy zmiennie całego systemu. - Co to przeszkadza, żeby w momencie kiedy mamy poważne wątpliwości prawne, interpretacyjne zastosować rozwiązanie korzystne dla podatnika – pyta gość.

A problem jest bardzo poważny

Sama ustawa o VAT-cie zawiera 160 przepisów. W każdym przepisie można znaleźć rożne interpretacje. Statystyki jednak mówią same za siebie. - W 2013 roku na 2813 spraw, aż w 1764 przypadkach sądy przyznawały słuszność podatnikom. A do sądu trafiają tylko sprawy tych firm, które stać na dobrego prawnika, bo to są ogromne koszty – podkreśla rozmówca.

Watro zauważyć, że we wszystkich innych sferach prawnych, jeśli są jakieś wątpliwości to rozstrzyga się je na korzyść oskarżonego. Niestety nie w prawie podatkowym.

/

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska, abo