Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 28.03.2015

Bezrobocie wśród młodych w końcu spada. Ożywienie na rynku pracy

Na rynku pracy widać ożywianie. Stopa bezrobocia wyniosła w lutym 12 procent. W tym samym miesiącu rok temu było to 13,9 procent. Mamy więc spadek, sytuacja wyraźnie poprawia się.
W 2015 roku możemy spodziewać się wzrostu zatrudnieniaW 2015 roku możemy spodziewać się wzrostu zatrudnieniaPixabay.com
Posłuchaj
  • O spadku bezrobocia wśród młodych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości: dr Anna Ruzik-Sierdzińska z SGH /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Co ważne maleje także bezrobocie wśród młodych osób, podkreśla dr Anna Ruzik-Sierdzińska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej.
- Na całym rynku pracy w Polsce obserwujemy poprawę. Tyczy się to także osób najmłodszych, do 24. roku życia, czyli tych, które dopiero wchodzą na rynek pracy, albo mają bardzo krótki staż pracy. Z danych porównywalnych z innymi krajami europejskimi wychodzi, że stopa bezrobocia osób do 24. roku życia spadła najbardziej, czyli o ponad 5 punktów procentowych. Z dosyć wysokiego poziomu 27 proc. w IV kwartale 2013 roku do około 22 proc. – podaje liczby ekonomistka.

Powody spadku bezrobocia

Spadki te, jak przyznaje dr Anna Ruzik-Sierdzińska, spowodowane są wpływem demografii.

- Te osoby do 24. roku życia stanowią obecnie mniej liczne roczniki niż wcześniej, kiedy mieliśmy do czynienia z wyżem demograficznym lat 80. Rośnie nam jednak również popyt na pracę, co widać od początku 2014 r. Nastroje firm też nie są najgorsze. W przyszłości pracodawcy bardziej planują zatrudniać, niż zwalniać – podkreśla ekonomistka.

Dalsza poprawa na rynku pracy

Skoro poprawia się koniunktura, a do tego mamy wiosnę, czyli okres ożywienia na rynku pracy, można się spodziewać znacznego spadku bezrobocia, także wśród tych młodych osób.

Barometr koniunktury NBP pokazuje, że nastroje wśród pracodawców są dobre i deklarują oni, ze w najbliższym czasie zwiększać zatrudnienie.

- Możemy oczekiwać spadku bezrobocia. Szczególnie w II i III kwartale tego roku. Te tendencje rok ro roku też będą malejące. Pozytywne efekty widać nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich – mówi dr Anna Ruzik-Sierdzińska.

Jak dodaje ekonomistka, niewykluczone, że w III kwartale 2015 r. bezrobocie wśród młodych spadnie poniżej 20 proc.
Stopa bezrobocia wśród młodych jest wyznacznikiem kondycji gospodarki w danym kraju. Gdy tylko pojawia się kryzys, bezrobocie wśród młodych wzrasta jako pierwsze, a kiedy nadchodzi ożywienie gospodarcze, spada ostatnie.

Justyna Golonko, awi

/