Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 04.04.2015

Niepełnosprawni: jak stworzyć przyjazne miejsce pracy?

W Polsce jest około 2 milionów niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracuje tylko 1/4 z nich.
Posłuchaj
  • Prezes Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Danuta Koradecka o pracy niepełnosprawnych (IAR)
  • Prof. Danuta Koradecka: każdy z nas może stać się niepełnosprawny (IAR)
Czytaj także

Zatrudnionych byłoby więcej, gdyby tworzono przyjazne miejsca pracy dla osób z różnego rodzaju uszczerbkiem na zdrowiu - podkreśla prezes Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Danuta Koradecka.

Profesor Koradecka zwraca uwagę, że opinie mówiące, iż jest to zbyt kosztowne nijak się mają do rzeczywistości. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów, które można w zakładzie poprawić.

Ważne jest na przykład odpowiednie oznakowanie ciągów komunikacyjnych, wyraźne zaznaczenie, w którą stronę otwierają się drzwi, odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Jeśli ktoś jest na przykład niewidomy, możemy go prowadzić sygnałem słuchowym, jeśli ktoś ma problem ze słuchem, dajemy mu oznakowanie wizualne.

Rozwiązania poprawiające warunki pracy
Profesor Koradecka zaznaczyła, że każde rozwiązanie poprawiające warunki pracy służy zarówno osobom z dysfunkcjami, jak i w pełni zdrowym.

Dodała, że każdy z nas, w którymś momencie życia może stać się niepełnosprawnym, bo na przykład złamie nogę czy będzie miał problemy ze stawami kolanowymi. Profesor zaznaczyła, że najbardziej widoczni są niepełnosprawni ruchowo.

Z wiekiem narastają też problemy ze słuchem i ze wzrokiem. Coraz więcej osób boryka się też z problemami psychicznymi - ze stresem, z depresją - wyjaśnia profesor Koradecka.

Bardzo dużo zależy od przełożonych

Dodaje, że bardzo dużo zależy od samych szefów i ich stosunku do pracowników. Wiele problemów udałoby się uniknąć, gdyby atmosfera w pracy była przyjazna, a podwładni czuli się szanowani i doceniani.

IAR, awi

/