Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 20.08.2015

Firmy energetyczne chcą pozwać państwo. Eksperci: to zły pomysł

Firmy energetyczne chcą pozwać państwo. Za decyzje polityczne, które przyniosły im straty.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Krzysztof Sobczak, redaktor naczelny w Wolters Kluwer /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Krzysztof Sobczak, redaktor naczelny w Wolters Kluwer /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Chodzi o firmy zrzeszone w Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, które mają zastrzeżenia co do procedur związanych z ostatnimi ograniczeniami w dostawach prądu. Zarzucają państwu brak odpowiedniego przewidywania i ostrzegania.

Zdaniem Krzysztofa Sobczaka, redaktora naczelnego z Wolters Kluwer, firmy na pewno poniosły straty, ale pozew zbiorowy przeciwko państwu w tej sytuacji może być trudny do wygrania.

- Taka firma mogła znaleźć się w trudnej sytuacji, trzeba było zatrzymać produkcję, odbiorcy czekali, jakiś ciąg technologiczny został przerwany, z tego mogły wyniknąć straty. Natomiast nie obiecywałbym sobie na miejscu tych firm, że wygrają taki proces, bo to mało realne. Tym bardziej proces zbiorowy, który oznacza bardziej złożone procedury, trzeba w nim wykazać, że wszyscy jego uczestnicy są w tej samej sytuacji i że ponieśli takie same straty - mówi Krzysztof Sobczak.

Posłuchaj
00:37 [i] 20.mp3 Krzysztof Sobczak: nie obiecywałbym sobie na miejscu tych firm, że wygrają taki proces, bo to mało realne

 

Dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, zwraca uwagę, że taki pozew nie jest w porządku wobec nas wszystkich.

- To, co najbardziej dziwi w tej sytuacji, to kierowanie uwagi w stronę rządu i Skarbu Państwa. Tam gdzieś w tle jest takie oczekiwanie, że to podatnicy będą mieli obowiązek rekompensowania ewentualnych strat, które powstały w tych przedsiębiorstwach - mówi Wiktor Wojciechowski.

Posłuchaj
00:14 [i] 20.08 POZWY ZBIOROWE - 2 (2).mp3 Wiktor Wojciechowski: gdzieś w tle jest takie oczekiwanie, że to podatnicy będą mieli obowiązek rekompensowania ewentualnych strat, które powstały w tych przedsiębiorstwach

 

Upały i trwająca susza to siła wyższa i jak mówi Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, trudno z dużym wyprzedzeniem ostrzec firmy. Przedsiębiorstwa także powinny mieć swoje systemy antykryzysowe.

- Z drugiej strony można zapytać, czy przedsiębiorstwa te mają jakieś systemy antykryzysowe, czy monitoringu zagrożeń zewnętrznych i czy sygnalizowały wcześniej takie zagrożenie, czy po prostu uznały, że Skarb Państwa rozwiąże ich problemy biznesowe - mówi Mariusz Pawlak.

Posłuchaj
00:20 [i] 20.08 POZWY ZBIOROWE - 3.mp3 Mariusz Pawlak: można zapytać, czy przedsiębiorstwa te mają jakieś systemy antykryzysowe, czy monitoringu zagrożeń zewnętrznych

 

Na razie w firmach trwa szacowanie strat. Polskie Sieci Energetyczne zarzuty odpierają i twierdzą, że działały zgodnie z prawem.

Justyna Golonko, awi