Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Kołodziej 07.09.2015

Rynek eko żywności rozwija się bardzo prężnie

Rynek żywności ekologicznej jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki żywnościowej.
Posłuchaj
  • O rynku eko żywności, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, mówi Dorota Metera, ekspertka do spraw rolnictwa ekologicznego. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Na świecie pojawia się coraz więcej sklepów z żywnością ekologiczną - podobnie jest w Polsce. W wielu polskich miastach otwierane są ekobazary oferujące jedynie produkty ekologiczne. W supermarketach coraz częściej także pojawiają się specjalne ekowyspy.

- Sieci handlowe poszły za przykładem sieci brytyjskich, czy austriackich, które poprawiały sobie wizerunek poprzez wprowadzanie produktów ekologicznych, a potem się okazało, że to jest bardzo dobry produkt, którego szukają, i po to przychodzą do tych sklepów – wyjaśnia Dorota Metera, ekspertka do spraw rolnictwa ekologicznego.

- Wreszcie nasze wielkie supermarkety, praktycznie wszystkie, wprowadziły mniej lub więcej różnych produktów ekologicznych – dodaje.

Rynek się rozrasta, a co na ten temat mówią dane?

- Ocenia się, według ostatnich danych, wartość rynku produktów ekologicznych na 700 mln zł w 2015 roku. Stale widzimy wzrost, ale nie potrafimy go ocenić. Jest to dobra wiadomość dla producentów, którzy powinni przygotowywać swoją ofertę pod supermarkety – mówi.

W 2013 roku 2 mln producentów rolnych z 170 krajów posiadało certyfikat ekologiczny Wartość produkcji ekologicznej na świecie szacowana jest na 55 mld euro - liderem są Stany Zjednoczone, które wytwarzają 43 proc. ekologicznej żywności. Kolejne pozycje zajmują Niemcy, Francja - i Chiny. Polska na razie jest daleko w tyle.

Justyna Golonko, fko