Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 18.09.2015

Amerykańsko-unijna umowa handlowej: rozmowy o stanie negocjacji

Stan negocjacji w sprawie amerykańsko-unijnej umowy handlowej zostanie w piątek omówiony w Warszawie. Do Polski przylatuje z wizytą komisarz do spraw handlu.
Posłuchaj
  • Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, musi zróżnicować uzależnienie od dostaw energii i naciskamy na to w rozmowach z Amerykanami. Są też inne korzyści dla Polski. Obecne wysokie cła są wielkim utrudnieniem dla małych i średnich firm - powiedziała komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem (IAR)
Czytaj także

Cecilia Malmstroem w rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że umowa wzbudza mieszane reakcje, dlatego odwiedza ona unijne kraje i stara się rozwiewać wątpliwości. Pytana o korzyści, wymieniła przede wszystkim energię. Bruksela stara się wymóc na Waszyngtonie na przykład rezygnację z systemu pozwoleń i ograniczeń w eksporcie surowców energetycznych.

Korzyści dla Polski

- Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, musi zróżnicować uzależnienie od dostaw energii i naciskamy na to w rozmowach z Amerykanami. Są też inne korzyści dla Polski. Obecne wysokie cła są wielkim utrudnieniem dla małych i średnich firm. Chcemy też zredukować niektóre biurokratyczne utrudnienia w związku z podwójnymi standardami w Europie i w USA. To wszystko jest kosztowne dla małych i średnich firm - powiedziała Cecilia Malmstroem.

Obawy związane z umową

Unijna komisarz powiedziała, że jest świadoma obaw w Polsce dotyczących przyszłości przemysłu chemicznego, który będzie zmuszony konkurować z amerykańskimi firmami. Według niej, nasz przemysł chemiczny, czy kosmetyczny mógłby jednak skorzystać na likwidacji skomplikowanego system certyfikatów. Odpowiadając na zarzuty o tajne negocjacje, Cecilia Malmstroem poinformowała, że wkrótce zostanie opublikowane streszczenie rokowań także w języku polskim.

IAR, awi