Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 05.10.2015

Z gospodarki USA powiało chłodem – część danych z rynku pracy najgorsza od lat 70-tych

Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy zostały przez polskich i międzynarodowych analityków ocenione, jako fatalne. Część ekspertów ocenia, że są one nawet gorsze od oczekiwań pesymistów.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia byli: Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Kamil Maliszewski, z DM mBanku./Grażyna Raszkowska, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia byli: Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Kamil Maliszewski, z DM mBanku./Grażyna Raszkowska, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Rynek był naprawdę bardzo zaskoczony i inwestorzy jeszcze długo będę zastanawiać się dlaczego są one tak słabe - mówił Kamil Maliszewski, z DM mBanku.

Aktywność zawodowa Amerykanów najniższa od lat 70-tych

Zwraca uwagę, że wskaźnik tzw. partycypacji w rynku pracy, czyli aktywność zawodowa Amerykanów, jest najniższa od lat 70-tych.

Posłuchaj
00:17 MALISZEWSKI 1.mp3 Kamil Maliszewski: aktywność zawodowa Amerykanów jest najniższa od lat 70-tych

 

̶  Pomimo tego, że wielu Amerykanów wycofuje się  z rynku pracy, nie doszło do spadku stopy bezrobocia. Dane te mają ogromne znaczenie dla przyszłej decyzji, którą podejmie bank centralny Stanów Zjednoczonych - dodaje analityk mBanku.

Maliszewski: podwyżek stóp w USA szybko nie zobaczymy

Przypomina, że Fed ma dwa mandaty do podejmowania decyzji – z jednej strony ma dbać o stabilność cen, a drugiej – ma dbać o kondycję rynku pracy. ̶ Dlatego też coraz mniej prawdopodobne stają się szybkie podwyżki stóp procentowych w USA – mówi Maliszewski. Tych, jak mówi, nie zobaczymy na pewno w tym roku.

Do tego dochodzi niepewność z Chin, Niemiec…

Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej zwraca uwagę, że trzeba te dane rozpatrywać w połączeniu z innymi, podobnie  niepokojącymi sygnałami.

Złe dane nie uderzą w Polską gospodarkę, ale…

Jak podkreśla, te wyniki same w sobie nie miałyby złego wpływu na polską gospodarkę, gdyż nasze relacje z gospodarka USA są znikome.

Posłuchaj
00:33 KLOCZKO 1.mp3 Marek Kłoczko: większy wpływ na polską gospodarkę będą miały nie dane z USA, ale sytuacja w Chinach czy w Niemczech

 

̶ Jednak trzeba na nie patrzeć pod kątem innych czynników makro – np. sytuacji w Chinach, czy niepewności, jaki wpływ na gospodarkę niemiecką będzie miała afera Volkswagena – podkreśla ekspert

Niskie ceny ropy są balsamem na wszystkie gospodarcze rany Polski

Ale są też powody do zadowolenia, wynikające z niskich cen ropy naftowej. ̶ Dla nas niskie ceny ropy naftowej są jak balsam na wszystkie nasze rany, i miejmy nadzieję, że zostaną na tym poziomie utrzymane – mówi Kłoczko.

Gospodarka USA poradzi sobie z problemami na rynku pracy

̶ Gospodarka amerykańska ze względu na swą elastyczność wychodziła z różnych opresji i nie ma powodów, by sądzić, że i tym razem będzie inaczej - uważa Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Posłuchaj
00:16 NOWACKI 1.mp3 Marcin Nowacki: najszybciej z problemami poradzą sobie najmniejsze firmy w USA

 

Najszybciej z problemami poradzą sobie najmniejsze firmy w USA

̶ W przeciwieństwie do gospodarki europejskie, mały i średni biznes w USA jest wyjątkowo swobodny, również w kontekście rynku pracy – mówi ekspert.

Natomiast w wielkich korporacjach problem ten wygląda już inaczej. ̶ Tutaj możemy mieć do czynienia, podobnie, jak w Europie, z paraliżem wywołanym przez związki zawodowe – mówi Nowacki.

Z danych z amerykańskiego rynku opublikowanych w piątek po południu wynika, stopa bezrobocia w USA we wrześniu nie zmieniła się i wyniosła 5,1 proc. - podał amerykański Departament Pracy.

Grażyna Raszkowska