Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 07.10.2015

Halicki: w 2015 r. położyliśmy w Polsce 30 tys. km sieci światłowodowych

W tym roku położyliśmy 30 tys. km sieci światłowodowych, a do 2020 r. na inwestycje w tę infrastrukturę przeznaczymy 1 mld euro ze środków unijnych - powiedział w środę minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki na szóstym Forum Rozwoju Mazowsza

- Chciałbym powiedzieć z dużą satysfakcją, że bilans inwestycji związanych z z aktywnością Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest dobry. Bilans jest tak dobry, że gdybyśmy przełożyli go na kilometry sieci, to w tym roku położyliśmy w Polsce 30 tys. km sieci światłowodowych - powiedział Halicki, podczas otwarcia szóstego Forum Rozwoju Mazowsza na Stadionie Narodowym.

Jak mówił przed rozpoczęciem forum, obecny postęp budowy szkieletowych sieci światłowodowych (nieumożliwiających jeszcze bezpośredniego dostępu do internetu), został zrealizowany w ok. 97 proc. i zostanie całkowicie zakończony do końca obecnej kadencji parlamentu.

- Prace zakończyły się właściwie we wszystkich regionach. Mazowsze w tym miesiącu zakończy budowę swoich 4 tys. sieci. Czekamy też na finał prac na Podkarpaciu, w Małopolsce i bardzo małego odcinka na Śląsku – zaznaczył szef MAC.

1 mld euro z nowej perspektywy UE

Przypomniał również, że z punktu widzenia dostępności szybkiego internetu w Polsce, jeszcze ważniejsza będzie obecna unijna perspektywa finansowa 2014-2020.

- Na infrastrukturę przeznaczamy ponad 1 mld euro. Oczywiście jedną piątą tych środków już uruchomiliśmy, zgodnie z pozytywnymi oczekiwaniami rynku telekomunikacyjnego, ponieważ wszystkie technologie są możliwe do zastosowania – mówił Halicki. Przypomniał również, że środki te będą przeznaczone m.in. na budowę sieci dostępowych i tzw. "ostatniej mili" (które umożliwią już bezpośredni dostęp do internetu).

Halicki zaznaczył też, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego organizowane będą konkursy i wydawane środki, gwarantuje szkołom i innym instytucjom publicznym dostęp do internetu o szybkości 100 Mb/s.

PAP, awi