Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 03.12.2015

Co nas czeka na rynku pracy w 2016 roku? Średnie i duże firmy przewidują wzrost przychodów i zatrudnienia

Dobre informacje dla polskiego rynku pracy. Z opublikowanego właśnie raportu KPMG "Pulse of Economy 2015 wynika, że wzrost zatrudnienia w przyszłym roku planuje 40 procent firm. Odsetek przedsiębiorstw, które zakładają utrzymanie zatrudnienia na poziomie zbliżonym do obecnego, wynosi 49 procent. Polepszenia sytuacji ekonomicznej spodziewa się co czwarta polska firma.
Posłuchaj
  • Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Work Service, skłonność pracodawców do zwiększania zatrudnienia nie jest tylko kwestią rotacji na rynku pracy (IAR)
Czytaj także

Wynika z niego, że większość tego typu przedsiębiorstw (51%) działających w naszym regionie spodziewa się w przyszłym roku polepszenia swojej sytuacji ekonomicznej. Wśród polskich badanych odsetek odpowiedzi pozytywnych był najniższy. 24% firm oczekuje poprawy, a kolejne 54% stabilizacji.

Mimo to 40% przedsiębiorstw w Polsce przewiduje wzrost zatrudnienia, a 45% wzrost płac pracowników.

Stały wzrost gospodarczy

Autorzy badania zwracają uwagę, że polscy przedsiębiorcy działają w warunkach stałego wzrostu gospodarczego od lat.

- Nic dziwnego, że nie są tak dużymi optymistami, jak firmy w innych krajach regionu, które miały do czynienia z prawdziwym kryzysem - dodają.

Więcej zleceń i zamówień

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Work Service, skłonność pracodawców do zwiększania zatrudnienia nie jest tylko kwestią rotacji na rynku pracy, ale też większej liczby otrzymywanych przez nich zleceń i zamówień.

Dodał, że gospodarka będąca w fazie wzrostu na poziomach 3-4 procent to już ten etap, kiedy realnie tworzone są nowe miejsca pracy. Jeśli więc nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych zdarzeń makroekonomicznych, to przyszły rok będzie kontynuacją spadku poziomu bezrobocia. Pojawiają się prognozy, że może ono spaść do poziomu 8 procent.

"Dalszy rozwój firm może wymagać wzrostu zatrudnienia"

Cytowany w komunikacie poświęconym raportowi partner w KPMG Leszek Wroński podkreślił, że polskie przedsiębiorstwa dokonały radykalnej restrukturyzacji zatrudnienia w latach 2009-2010, obawiając się kryzysu gospodarczego w naszym kraju. Dlatego te firmy, które bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość, są świadome, że ich dalszy rozwój może wymagać wzrostu zatrudnienia.

Raport KPMG „Pulse of Economy 2015” został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego we wrześniu 2015 roku wśród 731 średnich i dużych firm w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bośni i Hercegowiny oraz krajów bałtyckich.

IAR, awi