Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Kołodziej 10.12.2015

Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za zanieczyszczone powietrze

Polska stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z zanieczyszczeniem powietrza w naszym kraju. Do tej pory na taki krok Komisja Europejska zdecydowała się tylko raz, w przypadku Bułgarii.
Posłuchaj
  • Katarzyna Guzek z Greenpeace twierdzi, że może się to skończyć miliardowymi karami dla naszego kraju (IAR).
  • Ministerstwo Środowiska uspokaja, że o karach na razie nie ma mowy (IAR).
Czytaj także

Bruksela uznała, że podejmowane przez Polskę działania prawne i administracyjne mające na celu ograniczenie utrzymującego się zanieczyszczenia są niewystarczające.

Katarzyna Guzek z Greenpeace twierdzi, że może się to skończyć miliardowymi karami dla naszego kraju. - To nie jest pierwsze ostrzeżenie tego typu. Niedawno został wydany raport Europejskiej Agencji Środowiska, który wskazuje, że w Polsce aż 47 tysięcy osób umiera przedwcześnie właśnie przez zanieczyszczenia powietrza - mówi Katarzyna Guzek i dodaje, że należy podjąć kompleksowe działania na rzecz tak zwanej niskiej emisji. Chodzi przede wszystkim o palenie w piecach niskiej jakości paliwem oraz o transport.

Ministerstwo Środowiska uspokaja, że o karach na razie nie ma mowy

Rzeczniczka resortu Katarzyna Pliszczyńska mówi, że przed Polską długa droga. - W najbliższym czasie czeka nas sprawa przed Trybunałem, to mogą być nawet 2 lata. Najpierw będziemy wymieniać się listowanie naszymi spostrzeżeniami czy opiniami. Następnie Trybunał stwierdzi, czy jesteśmy w zgodzie z przepisami unijnymi i dopiero po tym czasie Komisja Europejska może, ale nie musi zdecydować o nałożeniu kary - tłumaczy Katarzyna Pliszczyńska i zapewnia, że Polska cały czas podejmuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Komisja Europejska prowadzi w sprawie zanieczyszczeń powietrza postępowania wobec 16 państw i - jak twierdzi resort środowiska - niewykluczone, że te kraje także staną przed Trybunałem.

IAR, fko